Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lhota nad Moravou, excerpce pro MČAD 1998-2002

LHOTA nad Moravou o.Olomouc
1925 zahájili z popudu dělníků dřevařského závodu v přírodě Jánošíkem /Mahen/. Poté zal. vzdělávací spolek Jánošík. 1925-1938 provedli 15 her, i v sále hostince. Doma i v okolních obcích reprízy /Jan Výrava, opereta Lojzička/Jára Kohout/, hry A.Branalda/. 1935 hráli pod sborem dobrovolných hasičů. Poslední představení v přírodě Ta naše písnička česká /1947/. V tu dobu OD skončilo, protože většina mladých herců odešla do pohraničí. Tradice pokračovala v okolních vsích Březové, Střeň, Hynkov/.
Loutkové divadlo zal. 1950. Loutky manželů Urbanových z Police nad Metují. Zahájili s Kašpárek vždy vítězí /Fr.Čech/. Další hry: Začarovaný les /Schmoranz/, Princezna Jitřenka se vdává /Čech/, Vodníčku, vrať se, Honza na trůně /Horký/. Spolupráce bývalých ochotníků. Hrálo se v zasedací místnosti MNV. Následující rok zahájili Pohádka se vrací /Malík/, vlastní příhody Stréčka Křópala, Jak se uhlí hněvalo /Tittelbachová/, pro STM, ocenění ústřední porotou. 1959 zvětšení na maňásky 5Ocm. Pokračovala i marionetová scéna. Provoz SČM. Repertoár edice Divadélko. 1972 generační krize. Postupnou výchovou vznik nového kolektivu 1980. Obohacení o spodové loutky a spojení s živým hereckým projevem a s živou hudbou, později i stínové divadlo /vlastní hry Stréček Čásek, Koledníci/. Název souboru Pálečka. Hostování v Nákle, Střeni, Březové, Příkazech, Pavlově,Vlčicích, Litovli, Olomouci, Konici, Ostravě, Mohelnici, Laškově, Šternberku. 1950-1989 118 představení. /JM/
OLBERT, Jaroslav: Tradice ochotnického divadla v přírodě a loutkového divadla ve Lhotě nad Moravou. Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV.odborné konference 22.-23.11.1995. Vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci a Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci v roce 1996. 8 str.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':