Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libice nad Doubravou, excerpce pro MČAD 1998-2002

LIBINA dřive HORNÍ LIBINA o.Šumperk
o.Šumperk
V roce 1945 byla v obci založena a aktivně pracovala tělovýchovná jednota Sokola, o kterou se zasloužil zejmé-na pan Vincourek (hostinský a řezník). Vznik dramatického kroužku v témže roce inicioval Vlastimil Skála.
Hrály se hry: Vrah jsem já, Gazdina roba, Ruská otázka, Muziky,muziky, Kolébka, Nikdy, Bílá nemoc, Jánošík, Příliš štědrý večer, Naši furianti, Slepice a kostelník, Lidé bděte - Fučík, Lucerna, Otec, Chirurg Platon Krečet, Jeho urozenost pan Měšťák, Matka. Částečný zlom v činnosti kroužku nastal v roce 1948, vedení bylo přesunuto pod závodní klub a Jaroslava Vacka. Vzhledem k politickému vývoji přestal však kroužek pracovat v roce 1950. Dramatický kroužek měl vliv na vznik dalších kroužků: loutkový, který vedl J.Novák, hudební který vedl pan Facek ml. a výtvarný. (Smyčková)
Vzpomínal V.Skála.
1945 TJ Sokol - iniciátor veškeré kulturní činnosti. Divadelní odbor Sokola pracoval do r. 1950, vzhledem k pol. vývoji přestal- rozpustil se. Do té doby velmi zdatný soubor se závažným dramatickým repertoárem: Gazdina roba, Ruská otázka, Kolébka, Bílá nemoc, Jánošík, Příliš štědrý večer, Naši furianti, Lucerna, Otec, Chirurg Platon Krečet, Jeho urozenost pan Měšťák, Matka. (Medlík)
DK OB Kolébka, R.U.R./JM/ OD1956/1,s.21.
Místní soubor vykazuje slabou aktivitu. /JM/ OD1956/3,s.67.
DS Platon Krečet. OD 1959/3, s.52.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':