Databáze českého amatérského divadla

Texty: Líně, excerpce pro MČAD 1998-2002

LÍNĚ o.Plzeň-sever S
Divadlo se hrávalo v hostincích U Synáčků a U Boháčů. Ve 20.letech 20.st. až do postavení Lidového domu zde hrál soc.dem. OS Budoucnost. Na oponě U Boháčů důlní věž v Sulkově a zástup horníků. V Lidovém domě sametová rudá opona. Na repertoáru t.zv. lidové hry a kabaret. V tu dobu sem jezdil jako poradce souborů Vendelín Budil. Divadlo hrály i školní děti. Ve 30.letech zal. národní socialisté U Šustrů vlastní DS. Na repertoáru i opereta. V téže době hrála v sokolovně TJ Sokol. U Skalů čp.27
hráli baráčníci. Již od 1918 se hrávalo i U Matoušků a Na Festunku. 1945 nadšení z osvobození sjednotilo všechny ochotníky v Lidovém divadle. Hrálo se především v Lidovém domě. Hrály opět i školní děti /Pro květinu míru, Zlaté kapradí, Kainarova Zlatovláska/. Kromě her lehčího žánru sehráli ochotníci i např.Bílou nemoc, Matku, Fidlovačku, Hrátky s čertem, Dalskabáty, Sto dukátů za Juana... Spolupráce s profesionálními herci např. Jaroslav Průcha, Teodor Pištěk. /JM/
SVOBODOVÁ, Helena: K historii ochotnického divadla v Líních. Archivní zpravodaj 4/98. Plzeň - sever. 1 str.
Štrunc, J.: Spektrum 1/1998 str. 7.
Stručná historie ochotnického divadla v Líních a Sulkově, strojopis pro Místopis + foto 1998, OkÚ kult.Ve dvacátých letech - divadelní soubor Budoucnost, hrálo se v hostinci U Boháčů. Později byla činnost diferencována podle politických strana spolků do jednotlivých hostinců. Hrály se převážně veselohry, lidové hry se střídaly s kabaretem, vystoupeními pěveckého spolku, žákovskými hrami a hrála se i hra místního občana p. Vanse.
Koncem 30. let byl založen nový divadelní kroužek.
Velký rozmach ochotnického divadelnictví nastal po válce. hraje se v Lidovém domě na prostorném jevišti s propadlištěm. Ve hře Naši furianti hostoval v Líních J. Průcha, ve hře Poslední muž Teodor Pištěk.
Ve 20. letech jezdil do Líní legendární Vendelín Budil, jako poradce ochotnických představení, (Svobodová)
Štrunc, J.: Spektrum 1/1998 str. 7.
Stručná historie ochotnického divadla v Líních a Sulkově, strojopis pro Místopis + foto 1998, OkÚ kult
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':