Databáze českého amatérského divadla

Texty: Mlázovice, Excerpce pro MČAD 1998-2002

MLÁZOVICE o.Jičín
Veškeré dostupné údaje o rozvoji divadelnictví v obci jsou obsaženy v knize Dr. Františka Kutnara "Mezi Chlumy a Kamennou Hůrou" - vydáno roku 1997. Panská hajná Jakub Hanych /1774-1853/, umělec samouk začal s nadšenci nejprve loutkovým divadlem, později hrál i hry vyšších uměleckých hodnot /1820 V.K.Klicpera "Rod Svojanovských"/.
Na jeho práci navázal Ladislav Riegl, velký vyznavač díla J.K.Tyla.
1911 se Mlázovičtí ochotníci odvážili k nastudování opery Prodaná nevěsta za vedení Václava Pácala /1862-1939/. Hrálo se pod hlavičkou Občanské besedy Svornost.
Po r. 1919 hrál Studentský kroužek Kalich a to domácí i cizí klasiku. Od 30. let, přes válečnou dobu a v závěru let 50. byla pak činnost méně výrazná, větší oživení v roce 1970, za režisérů Bažanta, ing. Kutnara a Čaňka.
V posledních letech hráno ve velkých časových rozpětích.
(Matějka)
Na poč. století 19. skládal tu divadelní hry humorného rázu Vojtěch Hanych (Hánich), podivín, komik. S divadlem cestoval. Psal ale také vážné hry pro postní dobu.. Ještě na poč. třicátých let s primitivně sestavenou společností navštěvoval Hořice, Novou Paku a snad i jiná místa. (Ron)
KUBÍN, Josef: Česká Thalie 3, č.27.
KNAP, J.Knap:Umělcové na pouti, s.42.

Existenci ochotnického divadla v místě uvádí
Jos.Mikuláš Boleslavský v Divadelním ochotníkovi Díl II. Sv.6 v čl. O důležitosti a potřebě českého divadelního listu. Praha, Slovanské kněhkupectví 1863. s.III. kDÚ
Letopisy... III./2/1865
HORÁK,F.: Historie ochotnického divadla v Mlazovicích. Pod Zvičinou 3/142-3 KK
ÚMDOČ 1922: OD
Estrádní soubor OB. OD 1958/7, s.155.
DS při osvětové besedě (Dotazník ÚLK 1999.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':