Databáze českého amatérského divadla

Texty: Mníšek pod Brdy, Excerpce pro MČAD 1998-2002

MNÍŠEK pod Brdy o.Praha-západ
Současně s počátky pražského Národního divadla i zde všeobecný zájem o místní divadlo. O prázdninách aktéry studenti, společně s mladými řemeslníky. Repertoár: Tyl, Klicpera. Oblíbené živé obrazy, na nichž se podíleli vedle herců i místní hudebníci a zpěváci. Hostování např. Dvořáka, Blodka. Přelom století přinesl do ochotnického divadla větší pravidelnost. Aktivní Sokol. 1914-1918 zde působila ženská kočovná společnost. . Po 1918 bohatá aktivita, hrálo se každých 14 dní, činohra a opereta. Existovalo dětské divadlo, vedené učiteli. Repertoár: čeští i cizí autoři, důraz na rodáka F.X.Svobodu. Hrálo se i 1938-1945. Po osvobození rozvoj ochotnického divadla /Čapek, Drda, klasický repertoár/. Výstavba místního průmyslu s přílivem nových obyvatel umožnila činnost dvou souborů Mladé scény a Staré scény. Vzájemná spolupráce. Problémy nastaly rozvojem TV. /JM/
DVOŘÁK,Otomar, ZAJÍC, Vladimír, GLASOVÁ, Hana: Amatérské divadlo na okrese Praha-západ. OKS Praha-západ. 1983, str.30-31.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':