Databáze českého amatérského divadla

Texty: Mohelnice, Excerpce pro MČAD 1998-2002

MOHELNICE o.Šumperk
V roce 1948 vznikl při Osvětové besedě divadelní ochotnický spolek Tyl, který sehrál několik her.
V roce 1949 bylo založeno loutkové divadlo Hvězdička, které mělo asi 16 členů a vedl je Břetislav Zapletal. Divadlo bylo umístěno v sále bývalého hostince u Fiedlerů ve Smetanově ulici. Repertoár: Začarovaný les, Posvícení v Hudlicích, Pohádka o Rusálce. Činnost byla ukončena v roce 1952, když byl objekt hospody adaptován na závodní klub. Tam byl založen divadelní a loutkářský soubor KOSA. Loutkářský kroužek prožíval svůj zlatý věk pod vedením Jaroslava Olberta. První premiéra již pod názvem Maňásek se uskutečnila 28.11.1954 - Sůl nad zlato. Dne 25.4. 1957 se soubor úspěšně zúčastnil celostátní přehlídky v Opavě s představením J.Kaliba - Zlato krále Magamona.
Na činnost spolku Tyl navázal divadelní kroužek, který vedl Zdeněk Kokta, člen krajských a ústředních poradních sborů pro ochotnické divadlo. Kroužek pracoval sice nepravidelně, ale jeho inscenace měly výbornou úroveň: opereta Perle paní Serafinky, Ibsenova Strašidla. (Smyčková)
Podklady zpracoval P.Nenkovský, čerpáno ze sborníku “Mohelnice včera a dnes” z roku 1973.
Divadelní ochotnický spolek Tyl, 1952 divadelní a loutkářský soubor KOSA. Obzvláště loutkářská sekce velmi úspěšná. Iniciátor Jaroslav Olbert. Úspěšná účast na celostátní přehlídce v r. 1957. Hra: J.Kaliba: Zlato krále Magamona. Soubor pracoval pod názvem Maňásek (1954-57). Soubor dospělých při ZK MEZ Mohelnice pod vedením významného ochotnického pracovníka (člen krajských a ústředních výborů) Zdeňka Kokty pak pracoval nepravidelně, ale jeho inscenace měly výbornou úroveň: opereta Perle paní Serafinky, Ibsenova Strašidla.
Mohelnice včera a dnes, vyd. 1973 a pamětníci. (Medlík)
Z 1875 je nejstarší zpráva o tradici pochovávání basy, patrně nejvýraznějším lidovým zvykem, jehož se účastilo mnoho českých občanů v prostředí výrazně německém. Ochotníci ho pořádali v pivovaře a na Střelnici. Po 1918 se tento zvyk po několikaleté přestávce obnovil a trval v podstatě do 1991. Tentýž zvyk anebo hostování loštických bývalo v Pavlově,, Vlčicích, Jeřmani, Lechovicích, Žadlovicích. V Lošticích se pochovávalo Na růžku, U Linhartů, Na Pešti /hasiči/, V Mladči, Slavětíně, Savině, Loučce, Bouzovu, Vacetíně, Vranové Lhotě, Pěčíkově, Městečku Trnávce, Dětřichově, Křenově. Naposledy v Doubravici. /JM/
FALTÝNEK, Karel: Pochovávání basy na Lošticku. Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV. odborné konference 22.-23.11.1995.Vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci a Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci v roce 1996. 8 str.
Na repertoáru DS Perly panny Serafinky, Na letním bytě, Tvrdohlavá žena, Strašidla, Veselé paničky windsorské, Inteligenti, Táňa /Arbuzov/, Černá vlajka /Pavlíček/. Instruktáže např. v Mírově. Zájezdy.
OD 1959/4, s.74 OD 1959/4, s.96.
ÚMDOČ 1924: T.j.Sokol
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':