Databáze českého amatérského divadla

Texty: Náměšť na Hané, Excerpce pro MČAD 1998-2002

NÁMĚŠŤ na Hané o. Olomouc
Počátky ochotnického divadla v 90.letech 19.st. Aktivní místní studenti. Divadelní a společenskou tradici spolku Beseda převzal později Sokol. Hrálo se často v přírodě "u staré skály". První představení Gazdina roba. 1907 nové jeviště postavené v sále záložny. Hry pro dospělé i pro děti. Divadlo hrál i Orel. Po zákazu činnosti českých spolků /1941/ hráli ve Sboru dobrovolných hasičů na Biskupství. 1944 zákaz veškeré činnosti. 1945 zahájili Matkou. Od 1948 hráli v Osvětové besedě /např. Kutnohorští havíři, Fidlovačka, Maryša, Pražský flamendr, Lišák Pedro, Čecha krásné...Noc na Karlštejně provedena na Hradě, původní jeviště nevyhovovalo bezpečnostně. V 70. a 80.letech výrazná aktivita s dětmi. 850 let Náměště na Hané oslavili Fidlovačkou. /JM/
NAKLÁDAL, Antonín: Ochotnické a loutkové soubory - okres Olomouc. Dle informací Jarmily Nohavičkové a s použitím dalších písemných materiálů. 1 str. Rkp. 1998. kART.
ÚMDOČ 1925: Dram.odbor těl.jedn.Sokol
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':