Databáze českého amatérského divadla

Texty: Náměšť nad Oslavou, Excerpce pro MČAD 1998-2002

NÁMĚŠŤ nad Oslavou o.Třebíč
V Náměšti n. O. po roce 1900 hrálo několik spolků - nejbohatší činnost vyvíjela TJ Sokol , která v letech 1901 – 1909 sehrála 12 představení a Katolická jednota, která v témže období uvedla 10 inscenací. Dále hráli studenti a Okrašlovací a zalesňovací spolek.
Kulturní život se soustřeďoval v hotelu Zur Post, kde byl jediný sál vhodný pro divadelní produkce. Zde hráli členové Národní jednoty. Po roce 1926, kdy byla vystavěna sokolovna, hrála Sokolská scéna činoherní i loutková představení pod režijním vedením Viléma Lahody, Vladimíra Pokorného a dalších.
Před uzavřením činnosti Sokola na začátku války bylo založeno Divadlo mladých pod vedením vlasteneckého učitele Jindřicha Ševčíka. Zároveň hrála Malá scéna strany lidové pod vedením kaplana Aloise Kučery. Po válce pokračovalo Divadlo mladých úspěšně pod vedením nových režisérů – Klusáčka, Papírníka a Brauna. Vyvrcholením činnosti byla inscenace lokální hry Jan Sokol z Lamberka /autoři Ševčík a Papírník/; hrálo se i v zámeckém parku a soubor hostoval v okolních obcích.
Na činnost Divadla mladých později navázal soubor MěOB pod vedením Jarky Chlandové – hráli zde dospělí i děti. Soubor se zúčastňoval soutěží a přehlídek v obou věkových kategoriích. V současné době občas hraje soubor při Městském kulturním středisku – především pohádky pro děti. (Štěpánková)
Záznamy z let 1900 – 1909 SOKA Třebíč, fond OÚ, inv. č. 1663 – 1672 N, kart. 449 - 472 Zpracováno dle zprávy Jiřího Papírníka, Náměšť n. O. DS KK
Zbořilová 8
Adresář 93: DS
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':