Databáze českého amatérského divadla

Texty: Otrokovice, Excerpce pro MČAD 1998-2002

OTROKOVICE o.Zlín dříve BAŤOV
1902 založení Hudebně-pěveckého spolku Moravan. První představení Noc na Karlštejně. Společné programy s PSMU a s orchestrem Moravan. Do roku 1943 nastudoval celkem devět her, m.j. Poslední muž, Na valdštejnské šachtě. (JM)
Ve službách Thalie II. s.147.
Fond OKS č.3, Komplexní rozbor činnosti a hospodaření za rok 1988:
Nastudování hry Nejkrásnější válka Renčína a Havlíka.
Fond OKS č.3, Komplexní rozbor činnosti a hospodaření za rok 1987:
Okresní loutkářská přehlídka při příležitosti 40. výročí založení místního souboru "Z boudy".
Fond OKS č.29, Přehled souborů a kroužků:
Existence Loutkářského studia mladých od r. 1979 pod vedením J. Zajitzové vedle loutkářského souboru pod vedením J. Jurčíka, fungujícího od roku 1946.
Fond OKS č.70, Evidence souborů 1987:
Místní soubor ochotníků SK ROH Racek pod vedením Milana Neorala má 32 členů.
Fond OKS č.44:
1967 - v květnu se uskutečnil loutkářský festival.
1986 - soubor hrál Jiráskovu a Dietlovu Filosofskou historii několikrát i mimo Otrokovice (např. Tlumačov, Kvasice, Slavičín atd.).
Sbírky:
1942 - spolek "Moravan" Baťov uvedl hry F. X. Svobody Směry života a Poslední muž, z nichž obě se dočkaly v témže roce několika repríz.
1943-44 - "Moravan" uvedl dalších šest her, mj. Na valdštejnské šachtě. S představením Hvězdy nad hradem vystoupil i ve Štípě.
Kronika školní:1921 - v předvánočním období sehráli žáci místní školy třikrát dětské představení "Štědrý večer po 5 letech". Vedl je při tom řídící učitel Fr. Kňourek.
Školní kronika obecné školy, II. díl:
1897 - založen v obci čtenářský spolek "Občanská beseda",
který se zabýval také divadlem. V roce 1908 vznikl místní Sokol, který tyto aktivity převzal.
1931 - žáci připravili předvánoční hru Fr. Kňourka Jiříkovy housle.
1953 soubor Moravan Baťov - účast na Jiráskově Hronově
1980 vznik souboru Racek pod vedením Milana Neorala, první hra hry a sny (1981), Zvířátka a loupežníci (25 představení), Dva muži v šachu, Filosofská historie (1986), Nejkrásnější válka (1988), Broučci (1994)
1957 vznik poetického divadla Variace na otrokovickém gymnáziu, vedoucí Věra Kramářová, 60.léta specializace na současnou českou poezii, 70.léta obohacení o folklorní poezii, od r.1972 vedoucí Taťána Mynářová, v 80.létech se na programech podílejí obě dosavadní vedoucí*1993 soubor ukončil činnost
Z almanachu divadla Variace z r.1990
(Kuslová)
DS ROH
Zbořilová s.12
Divadlo na Moravě 3., s.111

WP 1990: Poetické divadlo Variace

Loutkáři:
Loutkářský soubor JKP Otrokovice (dříve ZK Svit). Založen roku 1947. Dřívější pojmenování "Bouda". Loutkařskou historii popsal Břetislav Langer.
Břetislav Langer dal k dispozici r. 1937 vlastní loutkové divadlo tehdejší obecní škole. Bylo sehráno několik her, z nichž nejúspěšnější byla "Maminka" od R. Česané. Činnost byla přerušena nástupem fašistické okupace Československa.
Po osvobození putovala scénka na sokolovnu. 1946 - vznik dřevěné přenosné konstrukce pro 50 cm loutky. U zrodu scény stáli Bř. Langer, Josef Stuchlík a Adolf Špetla. Když staré divadlo skončilo svou činnost , uskladnil je Langer opět doma. První představení na nové sokolské scéně bylo 12. března 1947. Hrálo se "Posvícení v Hudlicích". Získán dřevěný vojenský barák z Loučné na Šumpersku. 1949 - dán do provozu - začala nová éra Loutkového divadla v Otrokovicích. V roce 1951 přešlo pod ZK Svit Otrokovice.Zpočátku loutkaři hráli s marionetami, ale později k nim přibrali i maňásky. V repertoáru měli starší, ale také nové hry Čechovy a Cinybulkovy. V počátcích existence byla nejlepší inscenací Jiráskova "Lucerna". V r. 1972 měl soubor za sebou 415 představení. Za třicet let svého působení otrokovičtí navštívili s loutkami 38 míst v okrese a okolí. Soubor má také dlouholetou družbu s loutkáři z Doubravy.
1981-82 - zastavení činnosti. Rekonstrukce skončila v prosinci 1982.
1987 - Okresní loutkářská přehlídka při příležitosti 40. výročí založení místního souboru "Z boudy".
Loutkové divadlo mladých
Založeno v r. 1977. Do tohoto souboru přišly školní děti. Vedoucí profesor LŠU v Kroměříži Petr Pálka. Nastudování moderní pohádky "O Budulínkovi".
Zastavení činnosti z důvodu neustálého střídání školních ročníků. Podzim 1980 - návrat k aktivní činnosti. Vedoucí ing. Hana Zajitzová. V témže roce zahráli šestkrát pohádku "O Budulínkovi". V první polovině r. 1981 přibyla ještě "Červená Karkulka" od J. Středy.
Ukázky z práce Studia mladých přenášela v krátkém šotu i brněnská televize v pořadu krajského vysílání. Duben 1982 - premiéra hry M. Mašatové "Čtyři pohádky o jednom drakovi" v režii H. Zajitzové, která Loutkové studio mladých dočasně opustila v r. 1983. 1959 - vznikl při ZK Moravan Otrokovice maňáskový soubor "Moravánek". Vedoucí Doležal. Hráli jednou za měsíc v kulturním domě a také jezdili do Kudlova, Tečovic a Návojné. V repertoáru měli většinou hříčky z edice Divadélko - "Soudeček medu, Janek Hastrmánek, Vrána a liška, Dva mrazíci, Kohout světapán, O zlé koze, Princezna Rozmařilka". Činnost zanikla v roce 1963.
1961 - existovala loutková divadélka i na mateřských školách. Scénka Zelíkové hrála na třinácté mateřské škole. Na dvanácté mateřské škole hrála Kotásková se čtyřmi učitelkami. Čtrnáctá mateřská škola vlastnila také pěkné maňáskové divadlo. Vedoucí Tomášková. ( Kuslová)
TŘICET let loutkář. souboru Svit Otrokovice. Otrokovice, ZK ROH 1977. Nestr. MLK
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':