Databáze českého amatérského divadla

Texty: Palkovice, Excerpce pro MČAD 1998-2002

PALKOVICE o.Frýdek-Místek
Divadelní činnost v obci před rokem 1918 zajišťovali nadšenci z TJ Sokol (vznik 1912) a Čtenářsko-pěveckého spolku LIDUMIL. Hrávalo se v hostinci U Kubalů. Živá byla divadelní činnost i po roce 1918. Každoročně bylo sehráno šest i více představení pod režijním dohledem místní učitelky Marie Oulíkové. Hrála se i představení v přírodě - např. Ondráš-pán Lysé hory. Divadelní činností se zaobíraly i jiné spolky v obci - např. TJ Orel (hrál v sále s pevným jevištěm patřícím Katolickému družstvu), Dělnická tělovýchovná jednota (hrála v sále hostince U Kuchařů). Za okupace divadlo v obci stagnovalo, známé je provedení jen jedné mládežnické hry. K oživení divadelní činnosti došlo po osvobození.

V roce 1955 zde byl založen nový Divadelní soubor, který zpočátku pracoval pod ZDŠ, později přešel do péče místní Osvětové besedy. Jeho uměleckou vedoucí a režisérkou se stala v letech 1955-1982 učitelka Ludmila Čepelková-Bílská, s jejímž jménem jsou spjaty úspěchy souboru na okresních divadelních přehlídkách, ale také při zájezdech do jiných obcí okresu. Po jejím odchodu do důchodu vedl soubor Alois Bača, dlouholetý člen okresního poradního sboru. Soubor ukončil svou činnost v roce 1989. (Bílská, Michna)

Palkovice a Myslík. V minulosti a současnosti (do roku 1988). MNV Palkovice
Divadelní činnost v obci před r. 1918 zajišťovali nadšenci z TJ Sokol (vznik 1912) a Čtenářsko-pěveckého spolku LIDUMIL. Živá byla divadelní činnost i po roce 1918. Každoročně bylo sehráno 6 i více představení pod režijním dohledem místní učitelky Marie Oulíkové. Hrála se i představení v přírodě (Ondráš – pan Lysé Hory apod.). Jinak se představení odehrávala v hostinci “U Kubalů“. Divadelní činností se zaobíraly i jiné spolky: TJ Orel (hrál v sále s pevným jevištěm patřícím Katolickému družstvu), Dělnická tělovýchovná jednota (v sále hostince “U Kuchařů“). Za okupace divadlo v obci ochablo (pouze 1 mládežnická hra). Oživení nastalo až po osvobození 1945. V roce 1955 byl v Palkovicích založen nový divadelní soubor – zpočátku při ZDŠ. Později přešel do péče Osvětové besedy. Jeho uměleckou vedoucí se stala učitelka Ludmila Čepelková (Bílská). Činnost spolku byla ukončena 1989. (Krulikovský)
Adresář 93: DS
UMDOČ 1922: Odb. Nár. jednoty Lidumil
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':