Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plaňany, Excerpce pro MČAD 1998-2002

PLAŇANY o. Kolín
1866 první zmínky o divadelním životě v místě. Náhodní ochotníci hráli příležitostně. 1872 zal. Spolek divadelních ochotníků, premiéra "Dareba". 1873 nastudovali další hru a divadelní činnost se zvýšila. Pohostinsky se hrálo ve Velimi, uspořádali Jungmannovy oslavy. 1895 se soubor přestěhoval do sokolovny.
1900 ze starého spolku vznikl nový pod jménem "Tyl". Spolek si postavil v sokolovně nové jeviště. Vlastnil velkou divadelní šatnu se vzácnými starými kroji a vedl dobře archiv a velkou knihovnu. Do 1943 sehrál cca 300 divadelních představení. G. Preissová se zúčastnila při oslavách svých 70. narozenin "Její pastorkyně". Soubor hostoval v Novém divadle v Kolíně. 1943 měl 100 členů, z toho 40 činných.
Ve službách Thalie II., s. 278.

SDO Tyl zal. 1900 (dle Spolkového katastru OkÚ Kolín ve SOkA Kolín).
Divadelní spolek Tyl (dle soupisu právnických osob v okrese Kolín z března 1948 ve SOkA Kolín).
ÚMDOČ 1922: JDO Tyl.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':