Databáze českého amatérského divadla

Texty: Police, Excerpce pro MČAD 1998-2002

POLICE o.Třebíč
První zmínka o ochotnickém divadle v Polici je z 28. 10. 1919 - TJ Sokol Police uvedla hru Následky dostaveníčka. Zápis ze dne 21. 3. 1926 – v místní kronice je uvedeno, že děti sehrály divadelní představení hry Zlatá niť. V roce 1928 následovala Krakonošova medicína a v roce 1931 Kouzelný prsten. V období meziválečném byl činný divadelní spolek Sokola.
Největší rozmach ochotnického divadla nastal až po válce, kdy byl adaptován kulturní dům. První premiérou na jevišti KD byl Očistec od Z. Rhona 6. 3. 1948.Po roce 1951 vznikla Osvětová beseda pod jejíž hlavičkou od roku 1956 pracoval divadelní soubor, který zahájil činnost inscenací hry L. Stroupežnického Naši furianti. Souběžně s dospělými hrály i děti z místní školy. V roce 1957 zaměstnanci místního kamenolomu začali hrát divadlo v přírodě. Divadelní soubor OB v Polici byl činný od roku 1956 až do roku 1990 pod vedením několika režisérů - Jindřicha Svobody, Karla Bartoše, Jana Žižky, MUDr. Emila Vandase, Aloise Kasala. Od roku 1975 do rozpadu souboru v roce 1990 režírovala Věra Tobolková.
Od roku 1962 se hrála “letní” a “zimní” divadla – “letní” divadla byla uváděna v zámecké galerii.Polický soubor se pravidelně zúčastňoval okresních divadelních přehlídek a často hostoval v obcích třebíčského okresu. (Štěpánková)
První záznam SOKA Třebíč, fond OÚ Moravské Budějovice, inv. č. 308 N, kart. 94
Zpracováno dle zprávy Josefa Kaláška, kronikáře obce Police, který vycházel z I. – III. Dílu kroniky Police a z přílohy zpravodaje Policko – 30 let divadelního souboru.
ÚMDOČ 1923: T. j. Sokol
DS OB
Zbořilová s.8
30 LET divadelního souboru Osvětové besedy Police. Police, OB 1986. nestr.
Adresář 93: DS
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':