Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2003, č. 3, s. 36 - 37, Mk.

Zpívající přehlídka

Pražská výběrová přehlídka souborů hrajících pro děti, do které se přihlásilo sedm souborů, snad náhodou přinesla sedm představení, ve kterých dominující úlohu hraje hudba a zpěv. Otázka je, je-li to poplatné současnému trendu, a nebo shoda okolností. Jisté je to, že divadelníkům je třeba poděkovat za to, že hrají pro děti a že se snaží pozvednout úroveň představení, která – jak se zdá – nebyla v posledních letech příliš kvalitní. Přehlídka nepřinesla žádné představení, které by kvalitou vybočovalo z rámce, ale na druhé straně je potěšující, že žádné představení nebyl takzvaný „propadák“.
Protože je třeba určit postupové pořadí, lektorský sbor tak učinil. Ale je velký problém poměřovat nesouměřitelné. Nesouměřitelné proto, že podmínky souborů jsou různé, a lze dost obtížně hledat rozdíl v kvalitě představení např. u pásma „Cesta kolem světa za 80 minut“ a hudební pohádky jako je „My se vlka nebojíme“ nebo původního muzikálu „Lví král“. Systém navštěvovat představení souborů na jejich jevišti (respektive na jevišti, kde mají sjednané představení) rovněž nepřispívá k regulérnosti podmínek. A v neposlední řadě je důležitý i problém srovnatelnosti inscenací, které vznikají v čistě amatérských podmínkách na zkouškách, které se odehrávají po příchodu ze školy či zaměstnání, pro radost účinkujících a diváků, a inscenací, které jsou již předem určeny pro pravidelné hraní na sjednaných štacích a přinášejí tudíž tvůrcům určitý výdělek. Samozřejmě tyto problémy lze jen velmi těžko odstranit, a bude třeba hledat způsob, jak tuto situaci systémově změnit.
Přehlídka probíhala od února do května a představily se na ní tyto soubory a inscenace: Ty-Já-Tr Hana Burešová (J. Žák): Škola základ života, DS Máj Olga Krumlovská: Lví král, Divadlo Času Petr Lněnička: Strašidýlko z Mettewillu, Divadélko U Zvonu Libor Dobner: Strašidlata, Divadélko na peróně Jules Verne / Tomáš Kautský, Jiří A. Svoboda, Jan V. Kovářík: Cesta kolem světa za 80 minut, DS Rachtámiblatník Jindřiška Netrestová na motivy K.J. Erbena: Pták Ohnivák, DS Divná Bára Ivo Fischer: My se vlka nebojíme.
V celku se dá říci, že jednotlivá představení zřejmě plní svůj účel, ale žádné nepřineslo výrazný posun v kvalitě zejména hereckých výkonů, které bychom si tak přáli. Potěšující je zlepšení výtvarné části představení (My se vlka nebojíme, Pták Ohnivák, Lví král) a v některých případech i citlivá práce se světly (zejména Pták Ohnivák).
Trochu zvláštní kategorií byla představení souboru Ty-Já-Tr a Divadélka Na peróně, která jsou určena dětským divákům od 10 let výše, a zřejmě by je s gustem zhlédli i dospělí. V současné době představení pro děti navštěvuje publikum mnohem mladší, většinou děti předškolního věku. A tak zůstává otázkou, zda by tato představení neměla soutěžit v jiné přehlídce.
Mk
Organizátoři přehlídky doporučili k postupu na Popelku Rakovník:
na 1. místě – DS Divná Bára Ivo Fischer: My se vlka nebojíme,
na 2. místě – DS Máj Olga Krumlovská: Lví král,
na 3. místě – DS Rachtámiblatník K.J. Erben, Jindřiška Netrestová: Pták Ohnivák.
Lektorský sbor udělil i čestná uznání za herecké výkony:
Petr Jaroš, Jiří Benda (My se vlka nebojíme, DS Divná Bára),
Michal Kolář (Škola základ života, DDS TY-JÁ-TR-CO?!-starší),
Renata Lněničková, Petr Lněnička (Strašidýlko z Metterwillu, DS Divadlo času),
Petra Marešová (Lví král, DS Máj),
Daniela Němcová (Strašidlata, Divadélko U zvonu, Kladno),
Petr Vančura (Škola základ života, DDS TY-JÁ-TR-CO?!-starší),
Marie Weigrichtová (Lví král, DS Máj);
za režii:
Zbyněk Beran (Pták Ohnivák, DS Rachtámiblatník);
za realizaci představení:
Tomáš Kraucher (Cesta kolem světa za osmdesát minut, Divadélko Na peróně);
za výtvarnou složku představení:
DS Divadélko U zvonu;
za kostýmy:
Šárka Erbanová (Lví král, DS Máj);
za hudbu k představení:
Jiří Alexa (Lví král, DS Máj).

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':