Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2000, č. 3. Anonym,

DIVADELNÍ ÚPICE 2000

Letošní přehlídka mladého a netradičního amatérského divadla v Úpici (14.-16. dubna v Divadle Aloise Jiráska) nabídla hodokvas nejvybranějších lahůdek:
K vidění a slyšení byla produkce ražení spíše "lidového" (PRAVDA O ZKÁZE TITANIKU, Divadelní vlastenecký spolek Vlastík, KD Střelnice, Vrchlabí), drama existenciální (NEDOROZUMĚNÍ, JDO Úpice, Divadelní soubor Dr. Krásy), "balábile" poetické (ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU, Divadlo Ivana Olbrachta Semily) i nesmlouvavě studentské (HRA O NAŠE ŽIVOTY, Divadlo DRED, Jiráskovo gymnázium Náchod), jevištní kompozice moralistní (PTÁCI NA ODSTŘEL, Divadlo Jesličky, Hradec Králové) i recitace namoutě scénická (NĚMECKÁ BÁSEŇ, Divadlo Jesličky, Hradec Králové). Nechybělo ani vystoupení divadelních elévů (ZRCADLENÍ, Jůlie - dramatická školička Svitavy), ba dokonce bylo přítomným umožněno nahlédnout do tvůrčí dílny chudého a experimentálního divadla (BEZHLAVÁ KRÁLOVNA, Experimentální studio chudého divadla Spol. Dr. Krásy): hostina to byla přepestrá, avšak pokrm hodný oslavného zvolání netradiční! servírován toho víkendu nebyl.
Dalo by se tedy říci, že všechno proběhlo tak, jak se zhruba dalo čekat. To by se říci pochopitelně dalo, kdyby, kdyby odborným posudkem nebyla pověřena trojice prof. Císař, Hulec a Tománek. Výměna názorů probíhala natolik otevřeně, že jednání chvílemi připomínalo zasedání konventu krátce po pádu Bastily. Nicméně demokratický jednohlas na závěrečném setkání přece jen zazněl:
K výběru do programu Šrámkova Písku lektorský tým navrhl HRU O NAŠE ŽIVOTY, NEDOROZUMĚNÍ a PTÁKY NA ODSTŘEL. Současně se rozhodl na příští Úpici přesně o půlnoci vystoupit s hrůznou tragigroteskou SOUBOR "X" JE ŠMÍRA, ZATO SOUBOR "Y"... - ALE TO VY, PANE KOLEGO, NIKDY NEMŮŽETE POCHOPIT!"
Lektorský tým v dobré víře, že vyzdvižení tvůrci nezpychnou a i nadále budou divadelním múzám věnovat většinu svých tvůrčích sil udělil i mnohá individuální ocenění (seznam oceněných k nahlédnutí v kanceláři Volného sdružení východočeských ochotníků Hradec Králové).
Závěrem tohoto stručného zpravodajství sluší se poděkovat Městskému kulturnímu středisku v Úpici a Divadelnímu souboru Aloise Jiráska - Jednotě divadelních ochotníků Úpice za milé přijetí a vzornou organizaci celé přehlídky.
Dr. Karel Kladivo Effatha
dramaturg v.v.

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':