Databáze českého amatérského divadla

Texty: Informace o krajanských spolcích Zamini 2005

adresáře krajanských spolků naleznete na internetové stránce www.mzv.cz/kultura, kde kliknete na hlavičku "adresáře", pod níž se skrývají hned čtyři užitečné adresáře - bohemistický, českých spolků spolupracujících se zahraničím, krajanského tisku a krajanských spolků. Ten poslední je pro svou délku členěn teritoriálně, tzn. pod hlavičkou země najdete spolky. Ne všechny spolky mají přístup k moderním médiím, takže emaily naleznete pouze u části z nich.

V minulosti jsme adresář vydávali v tištěné podobě (naposledy 2003), ale vzhledem k velkému počtu změn, a tudíž rychlému zastarávání, jsme přešli na elektronickou podobu, která navíc umožňuje průběžnou aktualizaci údajů (1x měsíčně). Výtisk tohoto posledního adresáře Vám zasíláme poštou, může sloužit jako referenční příručka, a aktuální údaje si pak můžete zkontrolovat na webu.

Pokud jde o krajanské spolky, ochota či neochota dohledávat informace z historie již třeba dávno zaniklého divadelního souboru zcela závisí na ochotě příslušných činovníků spolků. Vzhledem k tomu, že řada krajanů není spolkově organizována, ale je např. odběratelem krajanského tisku či posluchačem krajanského rádia (v USA a Kanadě též krajanského TV vysílání) Vám předkládáme k úvaze oslovit s Vaší výzvou i krajanský tisk a další média (viz adresář krajanského tisku).

V současnosti funguje české divadlo v Kanadě (viz adresář) a v Austrálii, kde pí. Eva Sitteová (Minitheatre, email: mini_theatre@yahoo.com.au) v Sydney pořádá scénická čtení českých autorů pro místní veřejnost (většinou v angličtině) a nově Lenka Muchová zkouší prezentovat v Austrálii české loutkářství (email: lenka@tpg.com.au) na festivalu ve Woodfordu.

Některé spolky mají místní hudební a taneční folklorní skupiny, různé jednorázové kulturní besídky se pořádají při krajanských školách, ale to zřejmě bude mimo okruh Vašeho zájmu.

I. Miková, OKKV MZV ČR, s_okkv@mzv.cz

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':