Databáze českého amatérského divadla

Texty: Šrámková, Vítězslava: Žít divadlem. AS 2000, č. 3.

Žít divadlem

V posledním desetiletí přibylo divadelních souborů, pro něž je amatérské divadlo příjemným zpestřením života, hrou, na niž si čas od času najdou čas a ocení na ní především to, že je bude bavit. Jarka Mikešová je z jiné generace, divadlem žila od svých čtrnácti let, kdy začala v dětském souboru, přes Sokol Vyšehrad a soubor Nuselských pekáren až po DS Máj ÚKDŽ, který pro ni vedle rodiny znamenal středobod vesmíru, naplnění života. Však ho také zažívala v době jeho výsluní, největších uměleckých vrcholů v 60. letech a zůstala mu věrná. Byl jejím největším štěstím a uspokojením, které nutně potřebovala jako protiváhu k až neúnosné odpovědnosti, s níž každou roli a každé představení prožívala. Divadlo jí dalo prožít desítky rolí charakterních i komediálních. Ale myslím, že měla nejradši ty trochu bláznivé, které měly moudrost i humor v jednom uzlíčku s lehkou a laskavou potřeštěností. Nejspíš jsem jí tímto tvrzením dost ubrala, promíchala jsem bytí na divadle s bytím v životě. Nebyla herečkou jednoho výrazu, naopak škála jejích výrazových prostředků byla velice široká, jak přesvědčivě dokazovala v monolozích a dialozích připravovaných pro soutěže SČDO, z nichž si odnesla nejedno ocenění. Myslím, že Jarku velmi charakterizuje, jak ráda hrála v pohádkách pro děti. “Děti divadlo víc potřebují než dospělí. Naučí se chodit do divadla, stane se to pro ně potřebou”, říkala a dobře přitom věděla, že to jsou role, v nichž je nejméně možné získat uznání a obdiv kritiky.
Směs moudrosti a humoru k ní patřila hlavně v každodenním životě, tak jsme ji znali jako kolegyni, i když na druhé straně nebylo možné nepostřehnout její velikou a někdy až sebezraňující citlivost. V každém případě uměla vzít za práci a byla děvče do party. Však se jí vůbec z práce nechtělo odcházet do důchodu, a byť už si ho mohla užívat několik let, odešla, až když už ji skutečně nepříjemně začalo zlobit zdraví. Ale pořád nám, Jarko, v Artamě chybíš. Těšíme se, že Tě zase přivítáme na Vánočníčku. A protože se blíží 25. červen a s ním Tvé narozeniny kulatější než jindy, přejeme Ti zdraví, zdraví a dlouhá léta. ŽIVIJÓ!
Slávka Šrámková
za všechny ARTAMANY

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':