Databáze českého amatérského divadla

Texty: Krajské přehlídky - činohra 1991-2004

1991
1992
7. - 10. května - První ročník nové NÁRODNÍ PŘEHLÍDKY TRADIČNÍHO DIVADLA v Třebíči. Východočechy reprezentoval DS Úpice s představením Komedie o hvězdě, cena Ireně Vylíčilové za kostýmy, doporučení na JH
…narodila se nová přehlídka duši divadelníka potěšující, město si jí považuje, je tu milo a družno a jde o divadlo…
1993
1994
…letos se nekonala pro nedostatek přihlášek KRAJOVÁ PŘEHLÍDKA ČINOHERNÍHO DIVADLA, ani přehlídka venkovských divadelních souborů v Tatobitech. Přesto porota soubory přihlášené do obou soutěží navštívila. K přímému postupu do Třebíče doporučila loňskou inscenaci Divadla A. Jiráska z Úpice (C. Goldoni: Poprask na laguně) a na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim soubor Jaroslav z Luže (V.Venclík: Vrať mi to pyžamo)…

1995
V TŘEBÍČI reprezentoval východní Čechy DS Kolár z Police nad Metují s inscenací Gogolova Revizora
…prý se neztratil, Ivana Richterová obdržela cenu za herecký výkon…
1996
1.- 20. března
Krajová PŘEHLÍDKA ČINOHERNÍHO A MLADÉHO DIVADLA ve vamberské Sokolovně, 9 souborů činoherních, 13 souborů mladých a netradičních, postup na Třebíč pro Divadélko Jesličky (V. K. Klicpera: Veselohra na mostě a A. P. Čechov: Pavilon č. 6), obě představení postoupila dále do Hronova, na Šrámkův Písek doporučeny 3 inscenace, všechny z Divadla Jesličky (A. P. Čechov: Prchlivec, J. Cocteau: Svatebčané na Eifelce, S. Leacock: Ach! Aneb Kterak chudá sirota), posledně jmenovaná inscenace se do programu ŠP již nevešla
…zásluhu o tohle divadelní hemžení má kromě královéhradeckého Impulsu především agilní, podnikavý a neobyčejně sympatický amatér i organizátor amatérského dění Michal Drtina…byla to dostatečně široká přehlídka … pokud jde o divadlo činoherní – pak bylo více inscenací, v nichž problémy a slabiny převažovaly nad kvalitami …v prostoru klenoucím se nad a vedle tradiční činohry vládly svrchovaně královéhradecké „Jesličky“, stálá scéna ZUŠ Na Střezině. …

1997
…Z výběru činoherních souborů byl na přehlídku do Třebíče nominován soubor z Jesliček s Žebráckou operou v režii A. Gregara a uspěl tam na výbornou, byl nominován na JH…
1998
19.- 22. března
Východočeská PŘEHLÍDKA AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO DIVADLA v Červeném Kostelci, účast 9 souborů, do Třebíče nominováno Divadlo Jesličky s inscenací Beregov, do širšího výběru doporučeno představení Lištičky od DS Červený Kostelec a Jak se máme dobře Divadla K klubu Jičín.
…po třiceti letech opět přehlídka v Červeném Kostelci, a nutno říci, že to byla trefa do černého…

1999
18.- 21. března
Východočeská PŘEHLÍDKA AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO DIVADLA v Červeném Kostelci, účast 12 souborů, do Třebíče nominováno Adivadlo Havlíčkův Brod s inscenací Stojí za to žít?!…, doporučena rovněž inscenace Monsieur Amedéé DS z Brněnce.

2000
16.- 19. března
PŘEHLÍDKA ČINOHERNÍHO DIVADLA v Červeném Kostelci, účast 9 souborů + 1 host, nominace na Třebíč Senior klub Jesličky (Saša Gregar a manželé Faltejskovi, Až se zima zeptá – Tři na lavičce).
… porota tu má své prostředí přímo zámecké, leč ve fofru a naplněnosti přehlídkového programu si tak trochu zoufá… občas i při seminářích, když není dost času na to, aby provedla rozbor představení a současně zaštítila své závěry v souvislostech širších a pojmech srozumitelných pro všechny strany, aby vše v pohodě a bez vášní mohlo být ke spokojenosti hodnotících i hodnocených řečeno. …

2001
Městské kulturní středisko Červený Kostelec, Impuls Hradec Králové
a Volné sdružení východočeských divadelníků
ČERVENÝ KOSTELEC ´01
Východočeská přehlídka amatérského činoherního divadla
Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci 15. - 18. března
Dvanáct inscenací, 518 diváků, čtyři festivalové dny a noci. Porotci, Prof. Jan Císař, Vladimír Zajíc a Jaromír Vosecký, tajemnice Miroslava Císařová, udělili nominaci Divadlu na tahu a Nejhodnější medvídci s inscenací hry Samuela Königgratze: Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou. Porota dále doporučila divadelní soubor Vicena při Klubcentru Ústí nad Orlicí s inscenací hry F. Vebera: Trouba na večeři

2002
Městské kulturní středisko Červený Kostelec, Impuls Hradec Králové
a Volné sdružení východočeských divadelníků
ČERVENÝ KOSTELEC ´02
Východočeská přehlídka amatérského činoherního divadla
Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci 21. - 24. března 2002
Lektorský sbor :
Prof. Jan Císař, Prof. František Laurin, Jaromír Vosecký
Účast 11 představení
Nominace:
Divadelní soubor Vicena Ústí nad Orlicí s inscenací hry Osamělost fotbalového brankáře
Doporučení:
Divadelní soubor při Městském kulturním středisku Červený Kostelec s inscenací hry Jana Drdy Hrátky s čertem
Na závěr musím nezbytně konstatovat, že jako vždycky bylo v Červeném Kostelci velice příjemně díky organizaci pořadatelů a péči souboru. I díky tomu, že se na tuto přehlídku sjíždějí čím dále tím více další amatéři, což svědčí o tom, že si už – právem – vydobyla svou pověst a jisté postavení. (Jan Císař )

Malá statistika divadelního festivalu
Východočeská přehlídka amatérského činoherního divadla, kterou pořádá Městské kulturní středisko Červený Kostelec, Impuls Hradec Králové a Volné sdružení východočeských divadelníků, oslavilo letos malé jubileum, pátý rok trvání. To je důvod k malému statistickému ohlédnutí.
I. ročník - rok 1998
Od čtvrtka do neděle 663 diváků zhlédlo 9 divadelních inscenací. Porota ve složení Prof. Jan Císař, Vladimír Zajíc, Jan Merta, tajemnice Ema Zámečníková nominovala na národní přehlídku do Třebíče Divadlo Jesličky – Stálá scéna ZUŠ Hradec Králové s inscenací A. T. Averčenka: Beregov. Dále porota doporučila k výběru do programu národní přehlídky Divadelní Třebíč Divadelní soubor při MKS v Červeném Kostelci s inscenací hry Lilian Hellmanové: Lištičky a DIV–K klub Jičín s inscenací Josefa Lédla: Jak se máme dobře. Do programu národní přehlídky mladého divadla Šrámkův Písek inscenaci Josefa Lédla: Jak se máme dobře.
II. ročník - rok 1999
I když se na prknech Tylova divadla představilo dvanáct inscenací, diváků přišlo pouze 259. Porota, Prof. Jan Císař, Vladimír Zajíc, Marie Boková, Jaromír Vosecký s tajemnicí Emou Zámečníkovou, doporučila do programu národní přehlídky Divadelní Třebíč divadelní soubor E. Vojana Brněnec s inscenací hry Monsieur Amédéé.
III. ročník – rok 2000
Deset inscenací tentokrát zhlédlo 462 diváků. Porota ve složení Prof. Jan Císař, Vladimír Zajíc, Marie Boková s tajemnicí Mirkou Císařovou nominovala na národní přehlídku do Třebíče Divadlo Jesličky – Senior klub Hradec Králové s inscenací Aldo Nikolaje: Podzimní koncert.
IV. ročník – rok 2001
Dvanáct inscenací, 518 diváků, čtyři festivalové dny a noci. Porotci, Prof. Jan Císař, Vladimír Zajíc a Jaromír Vosecký, tajemnice Miroslava Císařová, udělili nominaci Divadlu na tahu a Nejhodnější medvídci s inscenací hry Samuela Königgratze: Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou. Porota dále doporučila divadelní soubor Vicena při Klubcentru Ústí nad Orlicí s inscenací hry F. Vebera: Trouba na večeři a divadelní soubor při MKS Červený Kostelec s aktovkou Mirko Stiebera: Svatební noc.
V. ročník – rok 2002
Od čtvrtka do neděle zhlédlo 519 diváků 11 divadelních inscenací. Porota, tentokrát ve složení Prof. Jan Císař, Prof. František Laurin a Jaromír Vosecký, tajemnice Miroslava Císařová, nominovala divadelní soubor Vicena Ústí nad Orlicí s inscenací hry Didier Kaminka: Osamělost fotbalového brankáře. Doporučen byl divadelní soubor při MKS Červený Kostelec s inscenací hry Jana Drdy: Hrátky s čertem.

ČERVENÝ KOSTELEC ´03
Východočeská přehlídka amatérského činoherního divadla
Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci 27. - 30. března 2003
Lektorský sbor : Prof. Jan Císař, Prof. František Laurin, Jaromír Vosecký
Počet představení: 11
Lektorský sbor nominuje:
- inscenaci textu Josefa Tejkla Amatéři v provedení souboru Černí šviháci z Kostelce nad Orlicí
Doporučuje:
- inscenaci hry Zelňačka (dramatizace A. Gregara stejnojmenného románu R. Falletta) v provedení Divadelního souboru při Městském kulturním středisku v Červeném Kostelci
- inscenaci hry Branislava Nušiče Truchlící pozůstalí v provedení Divadelního souboru Kolár z Police nad Metují
Vzhledem k tomu, že inscenace náchodského divadelního souboru DRED Valérie a týden divů by dle názoru porotců byla mohla soutěžit v kraji o postup na národní přehlídku Šrámkův Písek, dovolí si porota, která k tomuto doporučení z přehlídky amatérského činoherního divadla nemá oprávnění – upozornit alespoň programovou radu Šrámkova Písku na inspirativnost inscenace, včetně jejích problémů pro případ, že by mohla programová rada o zařazení uvažovat.

ČERVENÝ KOSTELEC ´04
Divadlo J. K. Tyla 25. - 28. března
Východočeská přehlídka amatérského činoherního divadla
V rámci přehlídky bylo uvedeno 11 představení
Výsledky
Na národní přehlídku amatérského činoherního divadla FEMAD Poděbrady/Divadelní Třebíč
Lektorský sbor nominuje:
- inscenaci textu Josefa Tejkla Solný Sloupy v provedení souboru Černí šviháci z Kostelce nad Orlicí
Doporučuje:
1. Divadlo Jesličky ZUŠ Na Střezině Hradec Králové s inscenací dramatizace románu Ivana Alexandroviče Gončarova Oblomov
2. Divadelní soubor BAF Hostinné s inscenací textu Luďka Haška Sísyfos

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':