Databáze českého amatérského divadla

Texty: Tovačov, Excerpce pro MČAD 1998-2002

TOVAČOV o.Přerov
V r. 1862 vznikl kulturní spolek Ctibor, který měl pěvecko-hudební a divadelní odbor. Divadlo hrávali studenti na skládacím jevišti v sále hotelu U Tří králů. V 90. letech 19. stol spolek zanikl a jeho činnost prakticky převzal Sokol. V r. 1898 založily paní a dívky spolek Dámská beseda, který rovněž pořádal divadelní představení. Od r. 1912 byl divadlo hráno na vybaveném jevišti nové sokolovny. Za I. sv. v. se nehrálo, divadelní činnost byla obnovena v r. 1921 a pokračovala až do rozpuštění sokola v době protektorátu.Po II. sv. v. převzala divadelní činnost Osvětová beseda. byla uváděna jedna premiéra ročně s třemi až pěti reprízami. Hrálo se až do r. 1972, kdy byla pro špatný technický stav uzavřena sokolovna.
Ve škole hrávaly divadlo i děti, Sokol měl i své loutkové divadlo. V Tovačově hrávaly nepravidelně i další spolky: TJ Orel, Hasiči a Omladina (V Tovačově 2 Aníně)
(Vylíčil - OS)
Lišková: bez názvu, rukopis, 1 s. kART
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':