Databáze českého amatérského divadla

Texty: Trhové Sviny, Excerpce pro MČAD 1998–2002

TRHOVÉ SVINY o. České Budějovice
Dramatický odbor Spolku J. K. Tyl byl založen přibližně ve 2. pol. 19. stol. Ve 20. a 30. letech 20. stol. zde působilo několik och. souborů v hostincích U Jožky, U Kolarů, občas v sokolovně. Po 2. sv. válce byla činnost obnovena při ZV ROH n. p. Igla, později Koh-i-noor a Gama. Do r. 1952 vedl soubor JUDr. J. Říha, po něm K. Hašek a O. Schwarzmüller. V r. 1960 byl představením Stroupežnického Našich furiantů otevřen nový kult. dům s divadelním sálem. (Pozn. red.: patrně první představení ochotníků v novém KD, podle web. str. MěKS byl kulturní dům otevřen Smetanovou Prodanou nevěstou v provedení Jihočeského divadla, za přítomnosti ministra kultury.) Od r. 1973 byla v T. Svinech požádána okresní, později meziokresní přehlídka amatérských souborů. V r. 1975 získal soubor ZV ROH n. p. Gama hlavní cenu na krajské přehlídce v Humpolci. Se souborem často pracovali profesionálové (J. Průcha, V. Vejražka, Č. Řanda, J. Hlaváčová, F. Němec ad.)
Zavřelová: s. 5.

Loutkové divadlo v místě vzniklo na počátku 30. let 20. stol., v období okupace byla jeho činnost přerušena, v r. 1945 se obnovila. Stálou scénu získal soubor v r. 1960 v novém KD. V místě byly pořádány okresní loutkové přehlídky.
Zavřelová, loutky: s. 2.

Ochotnický spolek Tyl
SokA České Budějovice: Neuspořádané písemnosti
TRHOVÉ SVINY (4600 obyv., okres České Budějovice): Divadelní soubor při Městském kulturním středisku v Trhových Svinech uvádí každý rok 1–2 premiéry jen s několika reprízami, které se však u domácího publika setkávají s velkým ohlasem. Naposledy to byla 3 vyprodaná představení komedie Někdo to rád horké v dubnu 1999. Ve městě se amatérské divadlo hrálo již před válkou, ale v současném složení soubor nastudoval teprve 3 hry. Druhou v pořadí – Drdovy Dalskabáty, hříšná ves – hrál ve volné přírodě na Buškově hamru. (Českobudějovické listy, 20.04.1999)

Ochotnický soubor při MěKS (Dotazník ÚLK 1999.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':