Databáze českého amatérského divadla

Texty: Týnec, Excerpce pro MČAD 1998-2002

TÝNEC o.Klatovy
/POZOR! Jsou tam dva Týnce/
1942 povoleno Hasičskému sboru hrát Madlenku z kovárny /Balák/, v Hejlíčkově hostinci. 1951 patrně v témže Týnci u Klatov odhalili desku J.Haisovi-Týneckému a divadelní kroužek hrál jeho Ševce. /JM/
Kopie povolovacího výměru Okresního úřadu v Klatovech. kART.

TÝNEC o.Klatovy
Dle obecní kroniky zpočátku představení pod vedením místního kaplana a učitelů, později ochotníci součástí spolků (hasičů, sportovního klubu, sdružení republikánského dorostu, DTJ, TJ Sokol) 1901 pro divadelní jeviště N.J.P. namaloval místní kaplan a učitel oponu a kulisy. Hrávalo se v “Panské hospodě U Staňků”. 12.8.1923 v Loretě pod lipami při odhalování pomníku legionáře Tomáše Vrby byla staršími dětmi předvedena básnická scéna Josefa Haise Týneckého “Mater Dolorosa” za účasti členky ND v Brně Josefy Šrámkové. Záznamy z válečných let v kronice chybějí. Ochotnická představení se konala i nadále (viz příloha). Po válce se hrálo v sále hostince “U Malátů”, kde bylo přistavěno jeviště. Divadelní kroužek působil s přestávkami do počátku 80.let. (Kurcová)Obecní kronika, Týnec.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':