Databáze českého amatérského divadla

Texty: Veselí nad Moravou, excerpce pro MČAD 1998-2002

VESELÍ nad Moravou o.Hodonín
1875 uspořádali mladí členové Čtenářsko – pěveckého spolku Svatopluk divadelní představení. Přispěli na výstavbu ND v Praze a českého divadla v Brně. Divadlo hráli i místní učitelé na vybavení školní knihovny. Sokol hrál patrně od 1909, v záložně. Po 1918 aktivita Sokola, postavení sokolovny s jednoúčelovým jevištěm, na němž hrál i Orel, FDTJ a studenti. Členové OS většinou přešli do souboru Sokola. Divadlo hrály nahodile i politické organizace, skauti. Sokol ročně připravil 1-2 hry pro dospělé a taktéž pro děti, 3-4 reprízy. Aktivní byl i učitelský sbor, který organizoval DS dětí. Dětský repertoár byl pojat didakticky, pro dospělé klasická česká hra /Šamberk, Vrchlický, Jirásek, Tyl, ale i Werner, Čapek/. Součástí souboru byl i pěvecký sbor a orchestr, takže hráli i operetu. Spolupráce s činohrou Zemského divadla v Brně /Aleš Podhorský/. Během německé okupace spolky zrušeny, divadlo hráli zaměstnanci továrny Standard, Odborná škola pro ženská povolání, hokejový klub. Po 1945 /do 1948/ hrál Sokol Čapka, Begoviče… pro děti Babičku a Broučky. 1948 zahájilo v sokolovně loutkové divadlo. S dobovým repertoárem zajížděli i do okolních vesnic. Činnost obnovily i některé další organizace, Orel nikoli. 1949 připojeny k městu obce Zarazdice a Milokošť s bohatou ochotnickou tradicí od poloviny 20. Let. Divadlo tam hrála Vesnická omladina, hasiči, Orel a v Zarazdicích i Sokol. V 50. letech se ochotnické divadlo soustředilo v novém Kulturním domě Okresního stavebního podniku. Pravidelná činnost skončila 1965. Aktivní zůstalo pouze loutkové
divadlo. /JM/
SMEJKAL, Zdeněk: Divadlo – naše chlouba. Ve sborníku Tělocvičná jednota Sokol Veselí nad Moravou. 1897 – 1997. Veselí nad Moravou, 1997. Str. 31-36. Tentýž rkp. Doplňky. 1 str. kART.
MěÚ připravuje vydání historie divadelnictví ve městě na konec roku 1998.
dle sdělení MěÚ (0631/322222 Ing.Menšíková) kART
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':