Databáze českého amatérského divadla

Texty: Gregar, Saša: Historie VSVD. www2005

Historie VSVD | Tisk |
Napsal: -sg-
Úterý, 11 leden 2005
O té velké cestě, při níž se (ve vzájemném objetí) zoceloval Impuls a na svět přišlo VSVD

Hromada je vděčným historickým pramenem. Jan Merta s Naďou Gregarovou vybrali nejdůležitější momenty a situace, které za deset uplynulých let vedly na jedné straně ( a nejen v luzích a hájích amatérského divadla) k nastavení a formulaci poslání Impulsu a na straně druhé ke zrodu občanského sdružení divadelníků, k VSVD.

Kdyby totiž v našich východočeských geografických podmínkách nebylo onoho profesionálního zázemí, které tu po léta budovalo např. KKS a jeho poradní sbory, a kdyby nebylo šťastného nápadu některých vymyslet Impuls, rodila by se naše dnes suverénní amatérská organizace obtížněji (a méně pohodlně!).

Za každou položkou následujícího textu jsou příběhy a práce spousty lidí (na počátku Mirky Císařové a pak především Jana Merty a Karly Dörrové, kteří spojili své úsilí se zaměstnáním v Impulsu vždycky, když hrozila nejrůznější úskalí. Samozřejmě, že nás byla i spousta okolo, co občas nastavili hruď, ale o tom jsou příští řádky. Nenajdete tam ovšem akce kolem uměleckého přednesu a dramatické výchovy, resp. dětského divadla, tedy oblast Wolkrových Prostějovů, Dětských scén apod. To je totiž jiná kapitola, spojená s VSVD pouze okrajově. (Pokud by si někdo přečetl pouze v naší Hromadě šíři záběru Impulsu a jeho několika málo "profíků", určitě by mu došlo, že by podobné zařízení mělo mít svoje místo v novém krajském zřízení.

Aktualizováno: ( Úterý, 11 leden 2005 )
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':