Databáze českého amatérského divadla

Texty: Benátky nad Jizerou - Ohlédnutí... Autor Jiří Valenta. Amatérská scéna 2004, č. 2, s. 75.

Ohlédnutí...
Benátky nad Jizerou
Jeden z obětavých spolupracovníků při přípravě Místopisu českého amatérského divadla, bývalý benátecký ochotnický režisér Václav Vondra, musel být hodně zklamán, když o svém městě našel v publikaci z rozsáhlého připraveného materiálu jen dva sloupce doplněné dvěma obrázky. Podobné pocity zklamání nad rozsahem dodaného a ve dvou svazcích Místopisu použitého informačního materiálu měla asi většina spolupracovníků. Ovšem pan Vondra nelenil, zpracoval důkladně Dějiny benáteckého divadla a vydal je péčí města.
Podává v nich velmi zajímavé informace o zámeckém divadle a v něm účinkujícím skladateli Františku Bendovi v 18. století, jak začínali benátečtí ochotníci česky hrát již v roce 1823, tedy dříve než v nedaleké Mladé Boleslavi (1843) a připomíná závěr historika Zdeňka Kalisty (také benáteckého rodáka a ochotníka): „Počešťování našeho měšťanstva jevilo na Boleslavsku větší úspěchy a navazovalo dříve v menších městech poddanských, než ve vlastním srdci našeho kraje.”
Svoji studii vedenou do roku 1965, kdy se benátecké ochotnické divadlo odmlčelo, doplněnou pečlivým výběrem obrázků, uzavírá Václav Vondra nadějí plným povzdechem: „Se všemi možnými omezeními hráli 140 let! Nemělo by se proto na šťastná i pohnutá léta benáteckého divadla zapomenout. Už proto, že poslední jiskra v jeho popelu možná ještě docela nevyhasla.”
Jiří Valenta
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':