Databáze českého amatérského divadla

Texty: Roedl, Bohumír.: Kapitoly z dějin Černčic, 2005. Excerpce Jaromír Tlustý, 2005

Roedl, Bohumír.: Kapitoly z dějin Černčic, 2005. Excerpce Jaromír Tlustý, 2005

s. 25, 26

Ustavující schůze Občanské besedy se konala 16. května 1897 v hostinci U Klimtů. Prvním předsedou byl zvolen Václav Houška, který pak tuto funkci vykonával celé čtvrtstoletí. Během roku získala Beseda padesát členů; ve výročním roce 1927 jich bylo 235. Cílem spolku byla podpora národního kulturního života. To se projevovalo nejrůznějšími formami. Vybudovala se spolková knihovna, pořádaly se plesy a věnečky, turistické výlety, vzdělávací přednášky a koncerty. Důležitou spolkovou činností bylo pořádání divadelních představení - asi proto se tehdy v Černčicích nesetkáme s ochotnickým spolkem. Navíc se od roku 1909 hrálo divadlo ve spolupráci s Dělnickou tělovýchovnou jednotou (založena 1904, pozn. JT). První inscenací, uskutečněnou 2. května 1897 v Klimtově hostinci, byla veselohra Luďka Archleba s názvem Slavnostní schůze, ještě téhož roku následovaly kusy Černý kříž v lese od Elišky Peškové a Otče náš od neznámého autora. Vesměs se jednalo o nenáročné veselohry určené především pro pobavení diváků. Do vzniku republiky nastudovali černčičtí divadelníci 24 představení, během prvních deseti poválečných let 18. Beseda baly spolkem, který byl v obci oblíbený a těšil se značné podpoře.

s. 33

Seznam pramenů a literatury
• Památník Občanské besedy v Černčicích v upomínku na třicet tel trvání spolku 1897 - 1927, Louny 1927
• Státní okresní archiv v Lounech - Místní národní výbor Černčice (1945-1976), divadelní přehlídky v obci

s. 50 - 2 x foto přírodního divadla
s. 51 - foto Václava Jaroše s popisem: Za veškerou činnost ochotnického divadla v Černčicích stál Václav Jaroš, který byl činný nejen jako herec a režisér, ale byl i štědrým mecenášem. Pře 50 let svého života zasvětil ochotnickému divadlu, kde vytvořil řadu nezapomenutelných postav a stal se tak pojmem a významnou osobností.
s. 51 - foto neuvedené divadelní hry s popisem: Soubor nastudoval i náročné hry děl našich iu světových klasiků - Lope de Vegy, W. Shakespeara, Goldoniho, Moliera, Tyla, Jiráska, Kvapila, Stroupežnického, Hikmeta, Klicpery, Vrchlického, Voskovce a Wericha. Zůčastnil se i literárních soutěží a s pořadem k 30. výročí úmrtí Jiřího Wolkera, získal 1. místo v krajské soutěži.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':