Databáze českého amatérského divadla

Texty: Karviná, Historie souboru

K.V.a.S /Kulturní vibrace a stresy/

Vznikl jako jeden ze souborů Městského domu kultury v Karviné na počátku léta r. 1999
a karvinskému publiku se poprvé představil dne 4.7.1999 v Čajovně na náměstí v Karviné-Fryštátě s Pásmem monologů. Na podzim téhož roku si jeho členové zahráli poprvé v malém sále MěDK Karviná. Tehdy se představili pořadem Kulturní vibrace. Jednalo se o pásmo složené z úryvků ze známých i méně známých divadelních her a písniček v podání místních folkových písničkářů (Libor Polách, Roman Kiedroň), který se setkal s velmi příznivým ohlasem diváků a dočkal se již několika pokračování.

První větší divadelní hrou tohoto souboru byla lechtivá fraška ze středověku s názvem Černý den na Tolštejně aneb Veselé krveprolití tamtéž. Jednalo se o veršovanou bláznivou komedii s písničkami, v níž nechyběla neobvyklá rytířská klání, loupeživí rytíři, prohnilá šlechta a třeskutý humor. Hra se v roce 2002 dočkala i obnovené premiéry a mohli ji zhlédnout například i diváci na zámku v Hradci nad Moravicí nebo v Dětském domově Srdce v Karviné.

V pořadí druhou celovečerní hrou byla westernová parodie Jiřího Brdečky Limonádový Joe aneb Kolaloka to je zákon! Tato hra má podtitul notoricky známá filmová komedie v notoricky neznámém divadelním pojetí a vzdává čest nezapomenutelnému televiznímu zpracování O. Lipského. Tato hra se rovněž setkala s velkým diváckým ohlasem a bude se objevovat na repertoáru tohoto souboru ještě několik let.

Divadelní soubor K.V.a.S. se zaměřuje především na pořady pro mládež a dospělé diváky, proto se v jeho repertoáru objevují pohádky pro dospělé, prvky černého humoru a lechtivá témata, nechybí však ani témata k zamyšlení. Jako příklad možno uvést večer poezie nazvaný KRATOCHVILKY, který se uskutečnil v roce 2001 v Regionální knihovně v Karviné-Fryštátě a byl diváckým publikem rovněž přijat velmi kladně. V květnu r. 2003 členové divadla přichystali pro své věrné karvinské publikum již druhý ročník KRATOCHVILEK tentokrát s názvem "KRATOCHVILKY II aneb s Jiřím Žáčkem převážně nevážně".

Další celovečerní hrou div. souboru K.V.A.S. byla absurdní komedie Václava Havla - Žebrácká opera. Premiéra hry se uskutečnila na podzim r. 2003 , a vzhledem k příznivému diváckému ohlasu se jistě dočká ještě mnoha repríz.

Zatím posledním divadelním počinem souboru je hra Kazimíra Lupince a Sonyi Štemberové– Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka , která nese podtitul „nevkusná interaktivní komedie ze zubařského prostředí“ , a která se rovněž setkala s velkým diváckým úspěchem.

Soubor se každý rok zúčastňuje různých přehlídek činoherních amatérských divadelních souborů a zaznamenal již i pár výrazných úspěchů: Na přehlídce studentského divadla v Kopřivnici nazvané "Kopřivnická Bedna II", se v roce 2003 jeho představení Limonádový Joe umístilo na čtvrtém místě , na přehlídce Vánočka 2004, která se uskutečnila rovněž v Kopřivnici vybojoval se hrou Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka 3. místo a v únoru r. 2004 vyhráli členové souboru Radim Kačmarský a Miluše Káňová s úryvkem ze hry Žebrácká opera 1. místo v soutěži monologů a dialogů Pohárek 2004 a postoupili na národní přehlídku do Velké Bystřice u Olomouce.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':