Databáze českého amatérského divadla

Texty: Obnova barokního zámeckého divadla, ČTK 2005, 2010

Památkáři chtějí obnovit zchátralé barokní divadlo ve Valticích
ČTK, 12.10. 2005
Památkáři chtějí vrátit původní podobu vzácnému baroknímu divadlu, které bylo chloubu zámku ve Valticích na Břeclavsku. Z divadla se zachoval jen objekt - jeho interiéry i s celým vybavením byly zničeny.


VALTICE (Břeclavsko) 12. října (ČTK) - Památkáři chtějí vrátit původní podobu vzácnému baroknímu divadlu, které bylo chloubu zámku ve Valticích na Břeclavsku. Z divadla se zachoval jen objekt - jeho interiéry i s celým vybavením byly zničeny. Rekonstrukce divadla si vyžádá asi 140 milionů korun.

"Počátkem příštího roku bychom měli mít dokončené projekty k rekonstrukci. Shánění prostředků na opravy bude náročné," řekla ČTK valtická kastelánka Darina Horká. Památkáři již zaslali dopis ministru kultury Vítězslavu Jandákovi, v němž jej žádají o pomoc. Divadlo si prohlédlo i vedení Jihomoravského kraje.

Kastelánka si zatím netroufla odhadnout, kdy by mohly být zahájeny stavební práce na obnově scény. Vše záleží podle ní na tom, jak se podaří sehnat peníze na rekonstrukci.


Památkáři čekají, zda získají čtvrt miliardy na divadlo Valtice
www.divadlo.cz, 15. listopadu 2010
O čtvrtmiliardové dotaci na obnovu zchátralého barokního divadla v zámeckém areálu ve Valticích na Břeclavsku by měla Evropská unie rozhodnout do prosince. Pokud památkáři uspějí, obnova budovy, v níž za komunismu parkovaly traktory zemědělců, začne již v příštím roce. První představení by se mohlo konat za dva až tři roky.
O čtvrtmiliardové dotaci na obnovu zchátralého barokního divadla v zámeckém areálu ve Valticích na Břeclavsku by měla Evropská unie rozhodnout do prosince. Pokud památkáři uspějí, obnova budovy, v níž za komunismu parkovaly traktory zemědělců, začne již v příštím roce. První představení by se mohlo konat za dva až tři roky.

"Projekt máme hotový i s podrobnými vizualizacemi. Pokud uspějeme, okamžitě vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele stavby, aby práce mohly začít co nejdříve," uvedl ředitelihomoravských památkářů Petr Kroupa. Dotace unie by měla pokrýt 85 procent nákladů, zbytek doloží stát.

Divadlo by se mělo stát domovskou scénou pro soubory z Břeclavi a okolí. Mohlo by sloužit nejen k setkáním umělců věnovaným baroknímu divadlu, ale i k prezentaci folkloru.

Přestože je divadlo ojedinělou stavbou, mělo pohnutý osud. Coby divadelní scéna bylo využíváno až do druhé poloviny 20. století. Pak byly jeho interiéry vybourány a z objektu se stala parkovací hala, počátkem devadesátých let pak obří diskotéka.

Památkáři nyní chtějí objekt obnovit podle zachované historické dokumentace. U fasády divadla to nebude problém. Náročné práce by byly uvnitř, protože interiéry včetně jevištní techniky jsou zničeny. Obnovený sál by měl asi 200 míst.

Valtický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který je od roku 1997 zapsán na seznam světových památek UNESCO.


Důvodů k obnově divadla je podle památkářů více: objekt je zcela ojedinělý, leží v hojně navštěvovaném Lednicko-valtickém areálu zapsaném od roku 1997 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a má navíc výhodnou polohu. Zámek s divadlem leží přímo mezi Brnem, Bratislavou a Vídní. Obnovená scéna by mohla být využívána k mezinárodním setkáním divadelníků.

Poslední představení v divadle se konalo počátkem minulého století. Ještě v roce 1962 měl objekt v interiérech sloupy i s balkony. Pak jej ale poznamenala doba: vše bylo vybouráno. Objekt měl být totiž přestavěn na kulturní dům s diskotékou. Z celé historické budovy zbyl objekt připomínají velkou halu.

V Česku je více barokních divadel. K nejznámějším patří scény v Českém Krumlově či Litomyšli. Valtické divadlo je však jediným v zemi, které je zastřešené. Při obnově by sice mohlo získat svoji původní podobu, divadlo by ale již mohlo být upraveno tak, aby vyhovovalo po všech stránkách současným bezpečnostním normám.

"Moderní zázemí by umožňovalo, aby se na scénách mohlo zacházet s ohněm. Jeho využívání při představeních bylo v baroku poměrně časté," dodala kastelánka.

Vladimír Klepáč snm
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':