Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libochovice, BURDOVÁ, Alena: 75 let divadelního spolku Scéna v Libochovicích

Libochovický zpraviodaj 1.2.2002 autor článku: A.B. (Alena Burdová)
--------------------------------------------------------------------------------
75 let divadelního spolku Scéna v Libochovicích
--------------------------------------------------------------------------------
Za 2. světové války a v poválečné době se leckde vytratilo ochotnické divadlo z běžného kulturního života. Nestalo se tak však v Libochovicích. Minulé tradice a nové možnosti tu naopak přivodily další a opravdu nevšední rozvoj.
V roce 1952 se "Scéna" stala součástí "Spojeného závodního klubu ROH". Pod záštitou tohoto zařízení byl v roce 1958 založen významný ochotnický festival "Libochovické divadelní léto", který se od té doby každoročně v městě pod Hazmburkem odehrává. Při představeních nejrůznějších hostujících souborů z celé ČR se mohou libochovičtí diváci seznamovat s dramatickými díly naší i světové tvorby. V posledních 10 letech - po zániku Spojeného závodního klubu ROH - je DS Scéna jediným pořadatelem i dramaturgem této náročné přehlídky. Láska k divadelní ochotnické práci, která zde už tak dávno pevně zakořenila, pomáhá zvládnout veškeré problémy. Jedním z největších je dočasná ztráta "střechy nad hlavou", neboť vlivem restitučních změn po r. 1990, se z kdysi prosperujícího kulturního zařízení "U tří lip" stala téměř ruina. Aby nedošlo k přerušení tradice a mohl nadále každoročně probíhat festival Libochovické divadelní léto, přijal soubor nabídku místního Domova důchodců a představení se odehrávají v tamním společenském sále. V loňském roce se však stal vlastníkem Městský úřad Libochovice a "Tři lípy" procházejí v současné době rozsáhlou rekonstrukcí. Snad se tedy divadelníci už brzy dočkají nových prostor!
Je samozřejmé, že se v tak dlouhém časovém období střídala léta tzv. hubená s těmi dobrými a úspěšnými. V minulých letech soubor procházel generační krizí, přesto se však snažil pracovat dál. V poslední době pak dosáhl několika výrazných úspěchů. Především se podařilo po několikaleté přestávce opět obnovit dětský divadelní spolek MALIS (Malá libochovická scéna), který je velmi aktivní. Obětavou a mezi dětmi velmi oblíbenou vedoucí se stala mladá členka Scény Zuzana Krausová. Velkou vzpruhou pro další práci byl úspěch Scény na letošní Regionální přehlídce amatérských divadelních souborů v Josefově Dole: obdržel tři ceny za herecké výkony a byl nominován k účasti na Národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim 2001 ve Vysokém n. Jizerou, a to s hrou Aldo Nicolaje "Motýl... motýl". Účast na takovéto národní přehlídce je zatím nejvyšším oceněním, jakého se Scéně dostalo.

A.B.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':