Databáze českého amatérského divadla

Texty: KABARET CALIGULA, tiskový materiál - Orghast BOX - říjen 2005

Kabaret Caligula se zrodil v roce 2000, jeho členové spolu však působí už od roku 1996. KC se od počátku své existence věnuje pouze vlastní tvorbě, pro kterou je charakteristický především vysoký počet mrtvol. Do letošního roku uvedl soubor celkem 15 původních divadelních kusů (2 celovečerní hry a 13 krátkometrážních skečů), v nichž bylo přímo na scéně zavražděno celkem 89 postav. S průměrem 6 mrtvol na hru se tak KC pravděpodobně řadí mezi jedno z nejkrutějších činoherních divadel na světě. Sami členové souboru koneckonců přiznávají, že hrají divadlo především proto, aby „mohli alespoň na scéně beztrestně zabíjet“. (Známý divadelní teoretik prof. Císař ostatně letos v Hronově členy souboru obvinil z uctívání kultu síly a hodnotového nihilismu, ředitel Mahenovy činohry Korčák k tomu ještě přidal sympatie k fašismu.) Mezi hlavní inspirační zdroje Kabaretu Caligula se řadí např. hongkongské akční filmy a filmy Arnolda Schwarzeneggera, seriál Černá zmije a Monty Python, počítačové hry Xenon 2: Megablast a Heroes Of Might And Magic III a v neposlední řadě také pornoherečka českého původu Sylvia Saint.

Prvním relevantním úspěchem souboru se stalo vítězství na divadelní přehlídce Stodůlecký píseček 2000. Veršované historické drama s prvky zombie-hororů a science-fiction Jan Hus: Vzkříšení nabídlo svérázný pohled na jednu z kultovních postav české historie, který se radikálně liší jak od interpretace Masarykovy, tak Pekařovy (tak jakékoliv jiné, která má oporu ve skutečných historických událostech). Jan Hus sice vzbudil na celostátní přehlídce amatérského divadla Šrámkův Písek velkou pozornost, skutečného triumfu se však Kabaret Caligula dočkal až letos, kdy jej porota za hru Hamlet: Přání zabít nominovala na Jiráskův Hronov. Tam se KC se svou originální verzí velkého shakespearovského příběhu dočkal vřelého přijetí publika, konzervativnější část odborné veřejnosti ale upozornila na některé údajně problematické aspekty zmíněného díla (viz výše). I ona však vysoce hodnotila propracovanost textu a jeho profesionální inscenaci. Zejména bylo ceněno pojetí scény (která má k původnímu Shakespearovi asi nejblíže) a především výrazné a přitom účelné kostýmy, jež vzbudily zaslouženou pozornost už na letošním Stodůleckém písečku (jedna z celkem čtyř cen, které tam KC získal).

Kabaret Caligula v současné době pracuje na textu nové hry Zkáza vesmírné lodi Libido, která je charakterizována jako space opera nebo také univerzální drama. Premiéra je naplánována na prosinec 2006 v Žižkovském divadle. Kromě toho se soubor připravuje na založení sesterské organizace, politické strany s názvem Švajcikova partaj, jejímž cílem bude předání vlády nad Českou republikou do rukou populárního kalifornského guvernéra.

Kabaret Caligula v současné době tvoří Štěpán Benyovszký, Ondřej Gabriel, Tadeáš Petr, Eva Pospíšilová, Lukáš Rumlena, Michal Rydlo, Kateřina Slavíková a Jakub Tlapák. Soubor dlouhodobě spolupracuje s divadelním teoretikem Karlem Kronosem.

Kontakt: soubor@kabaretcaligula.com
Internet: www.kabaretcaligula.com
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':