Databáze českého amatérského divadla

Texty: GARDAVSKÝ, Vladimír: V Dialogu kraluje pohyb, Plzeňský deník, 22. 9. 2005

22.9.2005 V Dialogu kraluje pohyb

Vladimír Gardavský

Plzeň - Po "neverbálním zamyšlení" nad románem Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, uváděném pod názvem Přelet, nastudoval plzeňský divadelní soubor Dialog v režii profesionálního mima Michala Hechta další titul formou pohybového divadla. Autorskou inscenaci Plakát Dory Gray můžeme vidět dnes od 19 hodin na jeho domovské scéně v Plzni.
Pojmenování hry vzdáleně připomíná Wildův román Obraz Doriana Graye a tato kniha prý skutečně byla "na stole" na počátku zkušebního procesu. Na jeho konci se však místo morality z prostředí pokrytecké společnosti 19. století tvůrcům na jevišti "vyloupla" moralita o světě současného šoubyznysu. Kolik plakátů slavných denně míjíme? Jaká cesta tyto tváře na plakáty asi přivedla? Za jak dlouho zase zmizí a kam? A co na to jejich duše? Podobné otázky divákům klade poutavé podobenství o nepodplatitelnosti svědomí, respektive Duše (Marie Chmelíková, alternuje Anna Chmelíková) dnešní tuctové dívky Dory (Veronika Holubová nebo Kamila Komorousová). Tu zláká ošidná cesta mediální slávy úspěšné herečky a zpěvačky, aniž by její strmý vzestup byl podložen mimořádným talentem či pílí. Ale svodům Ďábla (Petr Vodica) je v takových případech těžko odolat, méně atraktivní Bůh (Ivan Brankov je zároveň autorem scénické hudby) přichází obvykle zkrátka.
Michal Hecht vypracoval inscenaci precizně do detailu, každé gesto má v ní svou váhu a o něčem vypovídá. Zábavné představení, které diváky baví sledovat od začátku do konce, zaujme množstvím přesně odpozorovaných jednotlivostí ze života i hlubším poselstvím výsledného tvaru. Technicky zdařilé využívání stínového divadla vytváří takřka dojem multimediální produkce.

FOTO: Přemysl Žižka
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':