Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2005, č. 1, s. 28-29. Alena a Bohuslav Chalupovi

Jak jsme stavěli divadlo
aneb
Zamyšlení nad jedním velkorysým venkovským projektem

Jsou tomu pouhé tři roky, kdy se mezi boleradickými ochotníky zrodila parola „Pomozte nám splnit sen“. Důvodem tohoto zoufalého výkřiku byl neutěšený stav budovy, v níž se za léta zrodilo mnoho divadelních představení. Budovy bývalé orlovny, později kina, v níž se divadlo hrálo ve věčném provizoriu. Hovoříme o desítkách divadelních představení všeobecně úspěšných a po zásluze oceňovaných nejen doma, ale i v zahraničí. Boleradičtí divadelníci si chtěli splnit sen o divadelní budově čisté, moderní, vybavené solidní jevištní technikou. O jevišti, na kterém nebudou herci zakopávat o vyhnilá prkna, o hledišti s pohodlnými sedadly a s nehlučnou vzduchotechnikou. O kulturním diváckém zázemí a funkčních prostorech pro samotné aktéry představení. Prostě o radostném divadelním stánku.
Akce na rekonstrukci a dostavbu divadla se daly do pohybu. Organizují se peněžní sbírky, členové spolku sami likvidují staré zařízení, demontují instalace, připravují strop sálu na zpevnění, stěhují veškeré vybavení budovy a tak ji připravují na zahájení stavebních prací. Sbírky organizované mezi členy spolku a příznivci divadla z Boleradic a blízkého i dalekého okolí jsou úspěšné, ale vzhledem k cílové částce nutné pro zdar díla se pořád jedná o hrst drobných.
Ve středu dne 7. srpna 2002 uvedli ochotníci před zaplněným hledištěm již 33. reprízu hry Pygmalion aneb My Fair Lady ze Zelňáku. Představení bylo nejen generálkou před odjezdem na Jiráskův Hronov, ale současně i posledním představením na starém jevišti. Po závěrečné děkovačce sestoupili herci naposled ze svého pódia a spolu s vděčnými diváky sledovali, jak postupně pohasínají divadelní reflektory, jak se naposled zavírá opona.
Po návratu z Jiráskova Hronova byla zahájena první etapa stavebních prací. Prostřednictvím Orla se podařilo získat první dva miliony korun. Investorem akce byla tehdy obec Boleradice. Mezitím se nad osudem stavby začaly stahovat mraky. V červenci 2003 byl odvolán starosta divadelník Jan Koráb a nové vedení obce odmítlo v započaté práci pokračovat. Díky těmto obstrukcím se stavba dostala do velmi obtížné situace, k nemalé radosti těch, kteří nám nepřáli. Po složitých jednáních převzal funkci investora místní Orel, obec mu budovu vrátila.
Díky významné pomoci a pochopení mnoha jednotlivců a institucí, ale především díky poslanci a starostovi Orla Ladislavu Šustrovi, se koncem roku 2003 podařilo získat chybějící částku a stavba orlovny – divadla mohla být dne 22.12.2003 úspěšně zkolaudována. Od začátku roku 2004 pak probíhaly dokončovací práce v interiérech. Dne 19. června 2004 se náš sen splnil – divadlo bylo slavnostně otevřeno za účasti ministra kultury a dalších významných osobností. První premiérou v nově otevřeném divadle byl Strakonický dudák od J.K. Tyla.
Budova i s dostavbou má nyní obestavěný prostor 3733 m2. V hledišti je celkem 142 míst a dvě místa pro vozíčkáře, celá první řada je vybavena zařízením pro sluchově postižené, jeviště má hloubku 12 m a šířku v portále 6 m. Na jevišti je pět samostatných tahů.
Stavební část rekonstrukce a dostavby přišla na 12 milionů korun. Pojistná hodnota budovy bez vybavení činí 19 800 000,- Kč. Do sbírky na dostavbu a rekonstrukci budovy přispělo 81 dárců. Těm všem patří naše poděkování.
Po divadelních prázdninách začala kulturní sezóna v nově otevřeném divadle. Nejvýznamnější akcí byla v pořadí již desátá jubilejní Divadelní sešlost. V Boleradicích se vystřídalo jedenáct souborů z České republiky a ze Slovenska. Diváci viděli třináct představení v osmi dnech, kdy Sešlost navštívilo celkem 1595 diváků, přijelo několik zájezdů z okolí, prodalo se 42 abonentních vstupenek, pět představení bylo zcela vyprodáno, nejvzdálenější soubor k nám přijel z Libochovic v severních Čechách. Na dobrém průběhu se podílelo více než třicet členů Divadelního spolku bratří Mrštíků, kteří denně zajišťovali předprodej vstupenek, vítání souborů, službu v baru, přípravu večeří, fotografování, technické služby a úklid divadla.
Z dalších aktivit můžeme jmenovat již 12 repríz Strakonického dudáka a hostování divadelních souborů z okolí. Významným počinem je Jarní předplatné – abonentní představení budou hrána v pevných termínech od února do června vždy první sobotu v měsíci. Cílem DS bří Mrštíků je představit našim věrným divákům nejen tvorbu domácích souborů, ale také to nejlepší, co může současná česká amatérská scéna nabídnout. V únoru proběhne v našem divadle krajská soutěž v monolozích a dialozích – KANDRDÁSEK / POHÁREK SČDO, v březnu to bude Divadelní dílna pro mladé ochotníky. Naší snahou do budoucna je obohatit boleradický divadelní život i o vystoupení profesionálních scén.
Spolek má i své internetové stránky (http://www.boleradice-divadlo.cz), na nichž se lze seznámit jak s historií boleradického divadla, tak s jeho současnými aktivitami.
Alena a Bohuslav Chalupovi
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':