Databáze českého amatérského divadla

Texty: Napsali o Masakru

Co je to MASAKR?
Ještě než se zavřela opona za divadelní sezónou, přivítali dejvičtí občané v pořadí druhé divadélko malých forem ve své čtvrti – Malý satirický kroužek, rafinovaněji Masakr. Vznikl při ZK ROH ONV Praha 6 a představil se kabaretem Zlé sny.
Texty, které vyšly z kolektivního pera souboru, jsou různé kvality. K lepším patří např. Inspirace, ve které lze slyšet místy velmi úsměvné výroky. To ostatně platí o první třetině představení.
Zbytek se vymkl autorům z rukou. Nekvalitní text nedovedl a nemohl zakrýt nedostatky herecké. Ty vynikly ještě zásluhou některých projevů neukázněnosti rytmické skupiny a dávkou nevkusu; to se týká kytaristy na jevišti i zpěváka, který v oblekové vestě na scénu nepatří.
Předpokládáme, že po první zkušenosti se soubor zamyslí nad nedostatky, kterých je dost, vnese do představení více řádu a zamyslí se i nad některými zvetšelými vtípky (Loď Evelyna) a náznaky jakéhosi neodadaismu (Pila). Zatím jsme přijali tuto prvotinu jako nepříliš silný stisk ruky při představování.
sm (Večerní Praha, 14. 7. 1962)

Nová malá scéna v Dejvicích
Jako houby po dešti rostou po celé republice nová divadélka mladých. Některá se udrží, překlenou počáteční těžkosti a hrají. Jiná se po krátké době rozpadají a mizí. Jedno z těchto nových divadélek se objevilo v Dejvicích při ZK ONV a jmenuje se „MASAKR“ – Malý satirický kabaret. Jak již prozrazuje název, vytkl si soubor za cíl satirou, vtipem a úsměvem ukazovat, kde nás dosud tlačí bota. Pokouší se o to ve svém satirickém pásmu, které je uváděno pomocí filmu, jenž dává představení zajímavou formu. Na podzimní sezónu připravuje MASAKR další dvě premiéry.
jd (Mladá fronta, 8. 8. 1962)

Dejvické divadélko „Masakr“, jedna z nejmenších amatérských skupin malých forem v Praze, se pochlubilo svým divákům novou premiérou – z valné části původním kabaretním pásmem „Malé proměny“.
„Masakr“, jinými slovy MAlý SAtirický KRoužek závodního klubu ONV v Praze 6, si pro svou mušku našel hned řadu terčů – od alkoholismu přes bytové otázky až po chuligány a problémy sídliště Na Petřinách. Ve dvouhodinovém programu se střídají povídky, písničky a skeče s krátkými filmovými šoty, které však pro občasné technické nedostatky a rozvleklost nepůsobí vždy nejšťastněji.
(kč)
Proměny. Členové „Masakru“ – J. Hrůza, D. Šebestík aj. Hladký – zpívají píseň o Petřinách „Bláto a panely“. Snímek: B. Hynek
(Mladá fronta, 16. 12. 1962)

Dejvické divadélko MASAKR uvedlo kabaretní pásmo „Malé proměny“. Protože soubor sídlí a hraje v Praze 6, hledali autoři (J. Hrůza, D. Šebestík, V. Michal) náměty ve svém nejbližším okolí. Vtipně a neotřele kritizují nedostatky, které znepříjemňují život obyvatelům Petřin. Na snímku je S. Baxová. Foto B. Hynek.
(Mladý svět, 21. 12. 1962)

Večer fantazijních vyprávěnek aneb jediné vystoupení MaSaKru
MAlý SAtirický KRuh, MASAKR, kolektiv stižený tak častou nemocí pražských souborů – bez takové střechy nad hlavou, která by se k němu chovala jako matka – díky STMP uskutečnil jediné představení v tomto roce včera v divadle Radar. Okouzlil nejen četné publikum, ale i porotu.
Svůj autorský večer nazvali J. Hladký, Z. Holinka a D. Šebestík Antiperly. První dva píší povídky plné fantazie, v nichž se autorům podaří nejeden satirický šleh, při kterém je často posluchači dobře jako při každém veselém a vtipném vyprávění.
Několik let pracuje v souboru i D. Šebestík, textař a skladatel zajímavých, nevšedních písniček. Jako by autor často sahal do jiného slovníku, než jakého používají ostatní. (Zvláště se mu povedla – Je tomu patnáct.)
Masakr si – snad také proto, že měl na to až příliš mnoho času – vypracoval svůj způsob slovního humoru i autorský styl. Je škoda, že s jeho prací nemůžeme seznámit větší část veřejnosti, kterou malé formy zajímají.
(Saša Mikšovic, Večerní Praha, 22. 4. 1965)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':