Databáze českého amatérského divadla

Texty: Valašské Meziříčí, Moravský festival poezie 1978, citace

Ve dnech 3. až 6. listopadu 1977 se uskuteční již 13. ročník Moravského festivalu poezie O štít města Valašského Meziříčí., který je pořádán v rámci oslav MČSP a na počest 60. výročí VŘSR. Festival je soutěží jednotlivců a reprezentačních kolektivů všech krajů ČSSR a hlavních měst Prahy a Bratislavy. Vedle obou soutěží, které jsou přehlídkou nejlepších recitátorů z celé naší republiky, uskuteční se další kulturní a společenské akce při kterých dojde k setkání s recitátory z Polska a SSSR.
Kulturní zpravodaj města Valašského Meziříčí 11/1977

Ak premýšlam o Valašskom Meziříčí, padajú mi ruky pod sladko drásajúcou ťarchou k zemi… Nie práve každodenný systém hodnotenia, čarovná atmosféra klubových priestorov, s neuveritelnou presnosťou sa opakujúca, uplakaná, nostalgická jeseň…, ale predovšetkým práca.
Marcel Šustek, zpravodaj 4/1977

Českí recitátori sústredenejšie sledujú myšlienku i tvar básne, sú analyckejší v prístupe k textu, preto ich prednesy sú premyslenejšie a vedú k syntéze myšlienky a presnejšiej kompozícii. Naproti tomu slovenskí recitátori sú v prednese dynamickejší, impulzivnejší, výbušnejší, pričom k sebevyjadreniu hľadajú nové prostriedky výrazu, často aj experimentálne, a výsledkom ich snahy je azda vačšia expresívnosť i spontánnosť prejavu.
PhDr. Rudolf Lesňák, zpravodaj 6/1977

O rozdílech v interpretaci a ve výběru básní mezi českými a slovenskými recitátory se toho už namluvilo hodně. Ale ať se hovoří a k takové palčivé otázce, jako jsou názorové rozdíly. Vždyť jen diskuse posune vývoj vpřed. Moravský festival je jediné fórum, kde se potkávají čeští a slovenští recitátoři, a tedy se zde konfrontuje a porovnává. Potkávají se víc analyzující typy, zamýšlející se nad tím, „co tím chtěl básník říci“ ze strany českých recitátorů s expanzivními, výbušnými představiteli experimentujících recitátorů ze Slovenska. A už je to tu. A je to dobře. Pro mě je to přínos.
PhDr. Ivan Kováč, zpravodaj 6/1977
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':