Databáze českého amatérského divadla

Texty: Informace ČTK 2006

V Jihlavě začal studentský divadelní festival JID 20-06
ČTK, 16.3.2006

Celkem 15 amatérských souborů z Vysočiny bude během čtyřdenní přehlídky hostovat v jihlavském Divadle na Kopečku při Studentském regionálním divadelním festivalu JID 20-06.

Jihlava 16. března (ČTK) - Celkem 15 amatérských souborů z Vysočiny bude během čtyřdenní přehlídky hostovat v jihlavském Divadle na Kopečku při Studentském regionálním divadelním festivalu JID 20-06. Bohatá účast podle ředitelky festivalu Ivany Fexové dokládá, že studentské divadlo není v žádném případě na úbytě. Proti prvnímu ročníku v roce 2001 se počet účastníků ztrojnásobil. V nabitém komorním sále dnes festival začal inscenací Orwellovy Farmy zvířat v nastudování divadelního souboru Gymnázia Jihlava Spoušť.

Ještě dnes a v pátek se mohou lidé na cestě od jihlavského gymnázia po Masarykovo náměstí setkat krátce po 14:00 s trojicí očí, nosů, růžových úst a dvěma nápadnými ušními boltci, jež se pohybují za autíčkem se značkou JID 20-06 za zvuků jeho troubení a harmoniky. "Třítýdenní nacvičování v jedné ze tříd gymnázia se vyplatilo. Svět už viděl hodně, ale po náměstí pobíhající obličeje bez ladu a skladu, které na vás hledí s neskonalým zájmem, to se musí zaznamenat," říká zkřehlá harmonikářka Renata Neprašová.

Originální průvod zvěstující rozjezd festivalu se skládá z pečlivě připravovaných hliněných a následně kašírovaných masek, které zhotovili studenti spolu s hercem Horáckého divadla Jakubem Škrdlou. Festival má kromě reje masek své logo, motto, maskota, ankety i své webové stránky. V neděli bude mít i vítěze, jež pojedou na národní přehlídku Šrámkův Písek a Náchodskou prima sezonu. Má bohatý doprovodný program - třeba dnes večer bude hostovat soubor studentů pražské DAMU - Disk. Nemohl by existovat bez sponzorů či bez rozborů s odbornou porotou.

"Neexistuje poražený. Všichni, kdo se chystají vystoupit na divadelní scéně, případně se zapojili do příprav, či se chystají navštívit některé představení, již zvítězili," píše se v dnešním čísle Festivalových novin.

Dramaturgie přehlídky se podle zakladatelky Fexové určitě za šest let změnila. "Soubory rostou, vidí, jak se hraje divadlo, co se divákům líbí...To znamená, že si vybírají takové kusy, které jsou přijatelné pro ně, ale současně jsou stravitelné i pro diváky," řekla ČTK v zákulisí, kde sledovala svůj režijní počin. Studentské divadlo podle ní neskomírá a z řad diváků je vidět stále větší a větší zájem. Na zahájení se dnes dopoledne nevešlo asi 40 studentů. Program i historie festivalu je na www.jid.nazory.cz, anebo na www.gymnazium.ji.cz.

mi jpt
- - - k tomuto článku nejsou žádné názory - - -

Copyright © 1999-2000 DIVADLO.CZ
Generováno18.3.2006 10:45:14
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':