Databáze českého amatérského divadla

Texty: Údaje o německých amatérech v Ústí n.L.

PhDr. Vladimír Kaiser, ředitel SOkA Ústí nad Labem:
Údaje o německých amatérech v Ústí n.L.
(těžko se rozlišuje německé a české divadlo)

Amatérské divadlo doplňky:

· srpen 1758 hráli ve vojenském táboře v Krásném Lese (Schönwald), okr. Ústí n.L. italští vojáci denně komedie na objednávku knížete Fürstenberga pro důstojnický sbor (tzv. polní divadlo)

· 1818 vznikla v Ústí nad Labem Divadelní společnost (Theatergesellschaft) složená z rodinných příslušníků významných měšťanských rodin, ve 30. letech 19. stol. vedl společnost Josef Hoyer, pozdější starosta města (další členové pánové Seiche, Pieschel, Klepsch, von Holbein, Strohschneider, Windrich, Menzinger, Honolka, Nowak, Thomas, Watzke, Hauschild, Müller, Mennert, dámy Hoyer, von Holbein, Honolka, Hanke, Honolka, Brunhöfer, Klepsch, Seiche, Arnold, Schubert, Schlögel, Mally, Strohschneider, Müller, Nowak). Z repertoáru: Der Oheim, Trilby, Die Reise auf gemeinschaftliche Kosten, Der kleine Irrtum, Der Brautwechsel, Die Fürstenbraut, Denk an Cäsar!, Die Erholundsreise, Armut und Edelstein, Das geraubte Kind, Der Landwirt, Der Verlobungsring apod. autorů Angeli, Bauernfels, Clauren, Deinhardtstein, Holtei, Iffland, Kotzebue, Lebrun, Schöder aj. Divadelní společnost hrála v sále hotelu “Zlatý anděl” čp. 284, kulisy byly ukládány v sousední budově kasáren (čp. 285). Z výnosů z představení “sponzorovala” v roce 1826 Divadelní společnost 409 zl. zakoupení požární stříkačky, v r. 1832 věnovali amatérští divadelníci 229 zl. na dobročinné účely a 30 zl. chudinskému fondu. Ve 40. letech 19. stol. potíže s provozováním společnosti, 1848 prodala celé jevištní zařízení spolku “Kasino” a zřejmě zanikla.
· V 60. letech 19. stol. sepsal pro nezjištěný amatérský soubor v Ústí n.L. německý český obrozenec Franz Böhm (o jeho osobě viz Karel Sklenář, Učenci a pohané, Praha 1974, s. 96-104) divadelní hru o povýšení Ústí v roce 1061 na vévodské město “Wer kommt daher im Wanderschritt?” v duchu českého zemského vlastenectví – uložena v Archivu města Ústí nad Labem v ve fondu Písemná pozůstalost Franze Böhma 1866-1868, s.d.
· V letech 1872-1886 působil v Ústí n.L. další amatérský spolek Theater-Dilletantenverein, o jeho činnosti nejsou zprávy.
· K významným ústeckým německým amatérským divadelním souborům patřil spolek “Deutsche Bühne” založený v roce 1925. Prvním předsedou byl Otto Gerstenkorn, pak Dr. Adalbert Köhler a Dr. Karl Fischer, divadelní představení režíroval správce cukrovaru Dr. Erich Maria Koszler. K dalším aktivistům patřili knihkupec Alois Weidlich, sociálně demokratický komunální politik Fritz Hudl, paní Melanie Monglowski. První představení 7.12. 1925 “Kinder der Könige” v Lovosicích. Kromě Ústí n.L. tento soubor vystupoval v Děčíně, Litoměřicích, Mostě, Velkém Březně. Chabařovicích, Jablonném v Podještědí, Mimoni apod. V roce 1933 nastudoval Koszler se studenty ústeckého německého gymnasia jako vánoční hru Emil a detektivové Ericha Kästnera. V roli Emila vystoupil Fritz Rohan (později Bedřich Rohan, v letech 1963-67 šéfredaktor Televizních novin Čst.). V roce 1938 byl po okupaci Sudet soubor rozpuštěn orgány STIKO.
· V roce 1912 a 1926 je v ústeckých adresářích zmiňován amatérský divadelní spolek Thalia (Theater-Dilettanten-Verein Thalia) v Ústí n.L.-Skřivánku vedl Emil Sterlike a Josefe Kriesche a 1926 Theater und Unterstützung Verein v Ústí nad Labem – Klíši, vedl Josef Felber, 1912, 1934 Freie deutsche Volksbühne, Ústí n.L.-Skřivánek, ved. Ignaz Kunert, a 1934 Theaterverein für Aussig, ved. Heinrich Schicht. Bližší údaje o činnosti těchto souborů neznáme.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':