Databáze českého amatérského divadla

Texty: NĚMEC, Jiří: Ochotnické divadelnictví na Havlíčkobrodsku v letech 1918 - 1938, UHK 2005, s.29

Obec Habry a její okolí má pro divadelní ochotnickou činnost velice bohatou tradici. První zmínky o ochotnickém divadle jsou datovány z roku 1860. Později spolek pracoval jako divadelní odbor Sokola, ale svoji činnost ukončil roku 1869. V roce 1880 vzniká Ochotnické družstvo, které však ještě téhož roku zaniká. Pokračování amatérské divadelní tradice se občané Habrů dočkali až roku 1892, kdy vzniká divadelní odbor Občanské besedy.
Čtenářsko ochotnický spolek „Pokrok“ vzniká podobně jako většina spolků na Vysočině, 31.8.1921. Podobně jako divadelní spolek v Hluboké, tak i zdejší ochotníci žádají o registraci ručně psanými stanovami. V těchto stanovách si vytyčují velice vysoký cíl, se kterým se dodnes v podstatě nevyrovnalo ani mnohem větší město, město Havlíčkův Brod. Tímto cílem bylo postavení vlastního divadla. Druhým cílem vzniku spolku „Pokrok“ bylo udržování veřejné čítárny a knihovny. Třetím cílem bylo postavení a udržování pomníku T.G.Masaryka jako pomníku svobody. Velice zajímavým čtvrtým bodem stanov je priorita českého jazyka jako jazyka jednacího. Otázka vzdělávání spoluobčanů je zakotvena v pátém bodě poslání činnosti spolku jako oblast pořádání přednášek. S odbornými přednáškami jsou velice úzce spjaty i poznávací výlety a zájezdy, což je další bod poslání vzniku spolku. Podobně jako u dalších spolků je divadelní ochotnická činnost a šíření kultury až v samém závěru poslání a činnosti tohoto spolku. Činnost, která však měla přinášet rozhodující finanční prostředky na naplnění velice smělých cílů.
Mezi zakládající členy Čtenářsko ochotnického spolku

„Pokrok“ patřili pánové :
Alois M. Mareny
Karel Houdek
Stanislav Osang
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':