Databáze českého amatérského divadla

Texty: NĚMEC, Jiří: Ochotnické divadelnictví na Havlíčkobrodsku v letech 1918 - 1938, UHK 2005, s. 239

Čtenářsko ochotnický spolek v Ousobí vznikl podobně jako všechny ostatní spolky na základě zákona č.134 z 15.11.1867. Nevyužil však nabízenou snažší cestu vniku na předtištěných stanovách od ÚMDOČ, ale pro registraci využil vlastní tvořivý potenciál zakládajících členů Spolek byl založen 24.1.1921.
Jako svoji hlavní prioritu si ochotníci stanovili podporu veřejně prospěšných a dobročinných podniků. Postavili si před sebe velice vysoký cíl. Ze získaných finančních prostředků, které ochotníci ukládali do stavebního fondu,chtěli vybudovat vlastní divadelní dům. Jak si při svém zrodu představovali tento fond naplnit? Základním zdrojem příjmů měly být členské příspěvky. Dále chtěli použít výdělek z divadelních představení a zábav. Byli si vědomi, že i dary příznivců mohou tak vysoko postavený cíl, pomoci naplnit. Je zajímavé, že v příjmových položkách počítali také s mimořádnými příjmy, což jsou dotace a půjčky.
Mezi zakládající členy Čtenářsko ochotnického spolku v Ousobí byli :
Menšík Jan – předseda
Seidlová Štěpa
Benda František
Turčík Josef
Paleček Ferdinand
Komárek
Kubišta František
Krupanc Karel
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':