Databáze českého amatérského divadla

Texty: NĚMEC, Jiří: Ochotnické divadelnictví na Havlíčkobrodsku v letech 1918 - 1938, UHK 2005, s. 241

Soubor Lumír ve Velké Losenici byl založen jako mnoho jiných ke konci 19. století. Bylo to přesně v roce 1895. Do jeho čela se postavil, a až do své smrti stál místní farář Josef Winkler. S ním do Losenice přišlo nejenom duchovno, ale i nový náhled na kulturu. Do svého vínku si ochotníci dali, že budou hrát pouze kvalitní kusy. Svoji činnost zahájili hrou Divotvorný klobouk, která byla uvedena 21.dubna 1895. Do velice dobré činnosti zasáhla válka. Z ní se do rodné obce nevrátilo 35 mužů. Ještě více než válka zasáhla do činnosti souboru smrt duchovního otce souboru Josefa Winklera, který zemřel 29. října 1926. Byl velice činným, podobně jako Dr. Půža v nedaleké Přibyslavi. Farář Winkler je mimo jiné autorem rodopisu Karla Havlíčka Borovského.
Jako většina souborů, tak i Lumír byl členem ÚMDOČ.
Kulturní, ale i politickou činnost v obci začíná zachycovat první místní kronika, kterou píše od roku 1930 místní učitel Josef Pospíchal a od roku 1935 další učitel Josef Gabriel, který se stal zcela výjimečnou osobností kulturního i politického života Velké Losenice.
Mezi nejúspěšnější hry, které soubor uvedl, bych zařadil hry z let :
1935 Lešetínský kovář a Španělky žhavé
1936 Jízdní hlídka a opereta Odtroubeno
1937 I člověk spravedlivý, Cestička k nebi a Lucerna
1938 Shledání.
Soubor Lumír se ale přece jenom liší od mnoha mnou sledovaných souborů. Soubor Lumír pracuje dodnes. Je patrné, že se zde nepodepsaly ani vlivy politické, hospodářské a ani války nedokázaly tento soubor zastavit v jeho činnosti.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':