Databáze českého amatérského divadla

Texty: 2006 socha Hurvínka odhalena v Chrástu

MfD: V Chrástu, kde žil Josef Skupa, bude na návsi socha Hurvínka
ČTK, 24.5.2006

Plzeň 24. května (ČTK) - Socha Hurvínka bude od soboty na návsi v Chrástu u Plzně, kde žil tvůrce této divadelní postavičky Josef Skupa. Památník bude zároveň jeho připomínkou, řekl regionální příloze Mladé fronty Dnes (MfD) starosta obce Jan Mastný.

Hurvínkův pomník bude nestandardní. "Má název Veselý pomník a přesně tak by měl působit. Proto jsme nechali sochaři přivézt speciální růžovou žulu až z Indie. Celé odhalení se ponese ve veselém duchu," řekl Mastný. Program bude moderovat plzeňský herec Michal Štěrba. Radnice mu připravila kraťasy, kšandy a nezbytnou koloběžku. Akce se zúčastní Helena Štáchová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka, která byla podle Mastného z nápadu nadšená.

Reliéf vzniká v kamenictví v Záluží a autorem návrhu je kamenosochař Jaromír Nedorost. "Je to sice nezvyklá zakázka, ale dělám na ní velice rád. Vždyť je to postavička, kterou znají v mnoha zemích světa," řekl. Hurvínka vytváří podle fotografií. Nakonec zvolil tu, na níž je postavička se zdviženou rukou a zdraví kolemjdoucí. "Myslím, že to přesně bude vyhovovat záměru, který si obec stanovila - aby se jednalo o optimistickou sochu," dodal Nedorost.

Dvoumetrový pomník o šířce 90 centimetrů a hloubce půl metru je vytvořen jako plastika. Hurvínek vystupuje z kamene a netradičně zbarvená růžová žula vytváří podle sochaře zcela jinou atmosféru než klasická šedá nebo černá barva. Odhalením pomníku chce obec vzpomenout také Skupu, který zde dlouhá léta žil. Umělec tady koupil před válkou vilu.

vap fcz
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':