Databáze českého amatérského divadla

Texty: Opava, 2001-2 výstava Loutkářův svět v SZM

www.szmo.cz
Loutkářův svět

autor: Mgr. Sylva Pracná,Marie Víchová, Zuzana Slováková
Výstavní budova SZM, sady U muzea 1
29.11.2001 - 7.4.2002

Výstava "Loutkářův svět" připravená pro závěr roku 2001 a počátek roku 2002 prezentovala loutkářské amatérské aktivity z okresů Jeseník, Bruntál, Opava, Karviná, Frýdek-Místek a města Ostravy. Bohatou činnost loutkářů si připomínáme také v roce, kdy i opavské loutkové divadlo dosáhlo 50 let své existence.
Přes četnost loutkářských kroužků a souborů od roku 1945 do současnosti, které v této oblasti působily, se dochovalo kromě vzpomínek loutkářů - pamětníků poměrně málo dokladů o jejich činorodých aktivitách. A to nemluvě o loutkách, které byly mnohdy zničeny nebo nesmyslně spáleny. Přesto jsme se pokusily z vybraných dostupných dobových materiálů Vám přiblížit zejména soubory, které se výrazněji zapsaly do povědomí diváků.
"Loutkářův svět" v našem pojetí není jen svět loutek, dekorací a rekvizit provázený dětským smíchem, ale je to i spousta trpělivé, časově náročné práce a lásky k divadlu celé řady osobností, které se podílely na vzniku uvedených inscenací a mnohdy samy vyráběly loutky i vše potřebné pro realizaci hry a své představy o ní. Vdechli život loutce, aby tak přinesly radost dětem i sobě. Vzájemně se podíleli nejen na umělecké stránce své loutkové scény, ale i často na méně radostných provozních záležitostech, které je provázely v jejich snažení. Řada divadélek a souborů hrála, nebo i v dnešní uspěchané době si jejich členové najdou čas, aby zajistili pravidelný provoz scény. A to vše ze svého volného času, bez nároku na odměnu či honorář.
Výstava je prezentací úžasného tvůrčího potenciálu lidí z řad loutkářů, režisérů, výtvarníků a dalších pracovníků, z nichž někteří i dnes připravují a studují, především pro nejmenší diváky, nové a nové inscenace pohádek často plné fantazie a hravosti, které rozzáří dětské oči a vykouzlí smích na jejich tváři.
Nahlédnout do "Loutkářova světa" mohli i návštěvníci Slezského zemského muzea v Opavě prostřednictvím zmíněné výstavy a objevit zde dobové fotografie, letáčky, prográmky, návrhy scén a loutek, ale hlavně nejrůznější typy loutek, které jistě nejvíce potěšily právě děti. Projekt vznikal za podpory grantu Ministerstva kultury České republiky a jeho prezentaci podpořil grant Magistrátu města Opavy.
Mgr.Sylva Pracná
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':