Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zdeněk Tichopád + 2 novinové články - KP divadel MJF a agitačních kolektivů

Více než sto nejlepších amatérských divadelníků Severomoravského kraje se včera sjelo do klubu mladých ve Valašském Meziříčí na 4. ročník krajské soutěžní přehlídky divadel malých jevištních forem a agitačních kolektivů.
Divákům i odborné porotě se postupně představí Teatrzyk ZG PZKO z Českého Těšína, divadélka Kohútek ze Vsetína, Schod z Valašského Meziříčí, HOK z Orlové, SKIP z Přerova a agitační kolektivy Vsetínska a okresu Přerov.
Závěr třídenní přehlídky bude patřit semináři o problematice malých jevištních forem.
tisk 14. 3. 1981

Hrou o divadlo se stal pracovní seminář na 4. severomoravské krajské přehlídce divadel malých jevištních forem agitačních kolektivů ve Valašském Meziříčí, který byl zároveň i jakousi divadelní akademií, v níž žáci vystupovali současně jako učitelé – přísní nároční v roli pedagogů, vnímaví a dychtiví jako studenti.
Právě dychtivostí vstřebat co nejvíce z podnětů, jimiž byly kritické připomínky a konstruktivní otázky k jednotlivým vystoupením, nejlépe dokazuje vysokou úroveň semináře, který se svým pojetím stal novinkou. Jeho organizátoři totiž velmi dobře pochopili, že semináře – dílny nejsou pouhou módou, ale nezbytností, bez níž se rozvoj netradičních autorských divadel na své cestě k divákům již neobejde. To pak dvojnásob platí v případě severomoravských souborů, které v kraji hluboko zapustily kořeny a mají osobitou divadelní poetiku vycházející z vlastních tvůrčích dílen a dnes v podstatě jen málo odvozovanou z toho, co prosazují divadélka v jiných krajích. O tom jsme se přesvědčili nejen z vystoupení, ať už divadla Schod z valašskomeziříčského M-klubu, Teatrzyku Český Těšín, Poetického divadélka SKIP z Přerova, nebo z pořadů agitačních kolektivů s vysokou uměleckou hodnotou, ale především ze semináře. Ten smazal jakoukoliv příslušnost k jednotlivým souborům a rozdělil všechny herce, autory a režiséry do čtyř skupin, které měly ztvárnit náročná témata – Zrození, Dětství, Dospělost a Smrt. Po každém představení se pak rozvinul dialog mezi herci, seminaristy a diváky, analyzující jak pojetí námětu, tak i herecké výkony a využití jevištního prostoru, jímž byl vlastně celý M-klub.
To byla opravdová hra, ve které šo o divadlo mladé, aktivní, současné, srozumitelné všem a vždy. Tak byl rovněž splněn základní cíl přehlídky – zvyšovat odbornou uměleckou úroveň souborů a najít nové cesty uplatnění této zájmové umělecké činnosti.
Zdeněk Tichopád (Mladá fronta)

Odborným seminářem o problematice amatérského divadla, kterého se zúčastnilo na osmdesát divadelníků, metodiků a dramatiků ze severní Moravy, skončila čtvrtá krajská přehlídka malých jevištních forem a agitačních kolektivů, jíž se v klubu mladých ve Valašském Meziříčí zúčastnilo osm nejlepších souborů Severomoravského kraje.
Hlavní cenu přehlídky udělila odborná porota valašskomeziříčské scéně Schod za tvůrčí přínos k rozvoji klubového muzikálu, prezentovaný nastudováním Hamleta V.. Divadélko SKIP z Přerova si z přehlídky odvezlo ocenění za autorsko-interpretační pojetí Blokovy poemy Dvanáct a Teatrzyk ZG PZKO V Českém Těšíně cenu za tvořivé uplatnění nových postupů v netradičním amatérského divadle při nastudování hříčky Dvě třetiny.
krajský tisk
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':