Databáze českého amatérského divadla

Texty: Břetislav Olšer + 2 novinové články - KP divadel MJF a agitačních kolektivů

Za posledních pět let vzrostl na severní Moravě počet divadel malých jevištních forem téměř o polovinu – na zhruba 125, přičemž většina využívá autorské tvorby. Rozvoj této slovesné oblasti umožnil především vznik nových mládežnických klubů, kterých nyní pracuje v kraji kolem stovky, a spolupráce s profesionálními herci či režiséry.
Neoficiální centrem tohoto divadelního snažení se stal M-klub ve Valašském Meziříčí, mimo jiné pořadatel Krajské přehlídky divadel Malých jevištních forem a agitačních kolektivů. Již řadu let je příkladem pro ostatní divadélko Schod se svými satirickými, hudebně dramatickými hříčkami. Pod přímo recesními názvy her, jako například „Robinsohn z Krhové“, či „Ondráš, Juráš a Guláš“, se skrývají kritické šlehy proti maloměšťáctví, pokrytectví a kariérismu. Objevnými adaptacemi řady dramat pro malá divadla se představují mimo jiné divadélka Aureko z Ostravy či Teatrzyk ZG PZKO v Českém Těšíně.
Znenadání se vedle známých souborů Skip z Přerova, Žerotín z Olomouce či Divadlo poezie z Valašského Meziříčí vyrojila sousta nových amatérských scén. Například divadélka Za rohem ZK ROH n.p. Zbrojovka v Jablůnce, Na lopatce při Městském domu kultury v Karviné či MED při Divadelním studiu v Novém Jičíně, nebo Soubor na žíněnkách, který existuje v Základní škole na Místecké ulici v Ostravě – Zábřehu.
Břetislav Olšer, Práce 1982

Již popáté v M-klubu proběhne 19. – 21. března 1982 ve valašskomeziříčském M-klubu krajská soutěžní přehlídka malých jevištních forem a agitačních kolektivů. Je tedy možno hovořit o jisté tradici, neboť tato přehlídka má své místo v kulturním místopisu Severomoravského kraje.
Od prvního ročníku se stala především setkáním souborů netradičního divadla našeho kraje, a to setkáním výsostně pracovního charakteru. Šlo zde zejména o vyvolání tvůrčího dialogu mezi soubory, o podnícení jejich aktivity, o to, aby plodem přehlídky byla především spolupráce.
Součástí tohoto dialogu je publikování metodických materiálů z oblasti netradičního autorského divadla, ve kterých se seznamují účastnící s nejnovějšími studiemi předních teoretiků tohoto divadelního směru. Toto seznámení je potřebné k vytvoření základního východiska pro výměnu názorů, tvůrčí orientaci a k precizaci koncepčních záměrů. Pětiletá zkušenost potvrdila správnost přijaté koncepce. Jestliže v prvních ročnících byla úroveň některých souborů přinejmenším diskutabilní, neboť nebylo v podstatě z čeho vybírat, pak organizátoři ročníku letošního stojí před problémem, jak zajistit, aby byly uvedeny všechny podnětné inscenace souborů MJF našeho kraje.
A je více než potěšitelné, že se onen tvůrčí kvas v oblasti netradičního amatérského divadla nevyhnul našemu okresu, že kromě divadla Schod M-klubu JKZ ve Valašském Meziříčí, které se přehlídky zúčastňuje od prvního ročníku, jsou zde další dva soubory, které budou mít letos svou přehlídkovou premiéru, což je nesporným důkazem toho, že jsme přešli od slov k činům a že tato populární, nicméně dlouho opomíjená divadelní forma přestává být Popelkou.
Nové Valašsko, 17. 2. 1982

O polovinu více než před pěti lety, celkem 125 souborů ze Severomoravského kraje, se v současné době věnuje divadlu malých jevištních forem. Dostaveníčko a soutěžní klání nejlepších kolektivů bylo včera zahájeno ve valašskomeziříčském M-klubu.
Po vsetínském a rožnovském vystoupení agitačních kolektivů se divákům a odborné pětičlenné porotě představili hostitelé se svým souborem Schod. Hudebně dramatická hříčka Pachatel pochází z autorské dílny J. Fabiána, který se pokusil napsat druhý díl klasické Maryši bratří Mrštíků. Dobrou zábavu slibuje i dnešní bohatý program soutěžní přehlídky, jejímž spolupořadatelem je i severomoravský KV SSM.
Mladá fronta, 20. 3. 198
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':