Databáze českého amatérského divadla

Texty: Nová svoboda - KP divadel malých jevištních forem a agitačních kolektivů

Již pošesté se ode dneška do neděle sejdou ve valašskomeziříčském M-klubu divadla nejlepších malých jevištních forem a agitační kolektivy Severomoravského kraje na své VI. Krajské přehlídce. Od prvního ročníku usilovali organizátoři, aby přehlídka byla především konfrontací, dialogem, jehož výslednicí by byl další rozvoj netradičního autorského divadla. Proto byly její významnou součástí vždy semináře a publikování metodických materiálů k problematice autorského divadla ve Zpravodaji přehlídky. Dnes můžeme s uspokojením konstatovat, že proti prvnímu ročníku, kdy bylo problémem zajistit účast alespoň tří souborů odpovídající úrovně, před šestým ročníkem jsme museli uskutečnit předvýběr. I když by organizátoři přehlídky umožnili rádi účast všem přihlášeným, není to pro jejich velký počet možné. Rovněž i úroveň divadel malých jevištních forem se v našem kraji podstatně zvýšila. A přehlídka by měla být obrazem tohoto zlepšení.
Kdo se jí zúčastní? Poprvé Fó pa divadlo z Karviné, které vzniklo koncem minulého roku. Soubor je ve své činnosti veden úsilím o osobní sdělení. Jeho členové hrají o tom, co je osobně pálí a vzrušuje. Přehlídky se zúčastní hrou Komedianti, jejíž textovou předlohou byla povídka Ingmara Bergmana Sedmá pečeť.
MED (Malé experimentální divadlo) z Nového Jičína zde hrálo již v loňském roce. Bylo založeno v roce 1981 a uvede Minikomedie, představení sestavené z vybraných minikomedií Sierra Henriho Camiho.
Překvapení loňského ročníku přehlídky, Malé stupidní divadýlko z Olomouce, uvidíme v M-klubu naposledy, neboť jeho protagonisté na olomoucké univerzitě končí studium. Za krátkou dobu svého trvání, od listopadu 1981, uvedlo tři hry svého režiséra Milana Valenty a tu třetí, nazvanou Inkvizice, bude hrát na přehlídce.
Soubor OSUM z Kobeřic hraje již od roku 1980 se zúčastňuje valašskomeziříčských přehlídek. V současné době je rozdělen na dvě samostatné skupiny a ta z nich, která zaměřila své úsilí na klubový muzikál, uvede třetí v řadě, jehož autory jsou Jindřich Výstrk a Miroslav a Bedřich Tošerové, nazvaný rezervace.
Tradičním účastníkem krajských přehlídek je přerovský SKIP. Promyšlená dramaturgie souboru, vedeného Josefem Hosem, je zřejmá i z toho, že se na letošní přehlídce představí ve hře Esejfikšn II. Od Džigitta D. Dandarina, který navazuje na Esejfikš I., uvedený na loňské přehlídce.
Domácí divadélko Schod je účastníkem přehlídky od jejího prvního ročníku a jeho členové se aktivně podílejí na její organizaci. Již několik let uvádí divadélko výhradně autorské klubové muzikály a s tím nejnovějším z nich, nazvaným Takový malý Gaskoněc, jehož autory jsou Josef Fabián a Zdeněk Jandík, se představí letos.
Přehlídku zahájí v pátek večer se svým programem agitační kolektivy z gymnázií ve Vsetíně a v Rožnově pod Radhoštěm, ukončí ji v neděli rozborový seminář, jehož součástí je i sobotní večerní představení divadla Vizita z Prahy.
Kdo si nakonec odnese palmu vítězství, není tak důležité, protože hlavním cílem přehlídky není pouze určit vítěze, ale setkat se, promluvit si o problémech, které vyznavače autorského divadla zajímají a vzrušují, vidět, jak to dělají jinde. A tím vším i nadále zvyšovat úroveň autorských divadel v našem kraji.
Nová svoboda, pátek 18. 3. 1983

V klubu mladých Jednotného kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí po tři dny probíhala krajská přehlídka divadel malých jevištních forem. Největší ovace sklidilo Malé stupidní divadýlko. Studenti UP Olomouc, budoucí učitelé, dobyli vavříny hrou svého režiséra Pavla Valenty Inkvizice. Ač nebyla přehlídka soutěžní, lze řící, že porota v čele s dramaturgem SDO Martinem Hrabákem udělila druhou cenu MED – Malému experimentálnímu divadlu z Nového Jičína. Po jeho Minikomedii se ještě velice líbilo představení „domácího“ divadélka Schod Takový malý Gaskoněc.
Valašskomeziříčskou přehlídku, již šestou na úrovni kraje, provázelo vystoupení agitačních svazáckých kolektivů, složených ze studentů gymnázií ze Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm a představení pražského divadla Vizita, které také bylo součástí včerejšího semináře.
Nová svoboda, pondělí 21. 3. 1983
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':