Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jan Tichý: Divadelní soubor Hvězdička - informace pro databázi červenec 2006

Divadelní soubor Hvězdička
při T.J. Sokol Benátky nad Jizerou


kontakt:
Ing. Jan Tichý, Mladská 661, 294 71 Benátky n.J.
Tel: 326 362 215, 602 558 151
Email: ds.hvezdicka.bnj@seznam.cz

Členové souboru:
3 dospělí: Dana a Jan Tichých, Dana Michálková (+ pomocníci z řad rodičů a přátel)
kolem 10 dětí od 8 do 14 let (jaro 2006 – 14 dětí: 5 chlapců, 9 dívek)

Činnost:
• vystupování s autorskými či zdramatizovanými malými (15-20 min.) či velkými (cca 45 min.) pohádkovými činohrami,
• doplňkové vystupování s malými maňásky
• pořádání podzimního Minifestivalu divadla pro děti - Hvězdičky nad Jizerou
• pomoc a příp. vystoupení na akcích Sokola Benátky
Zpravidla připravujeme každý rok jednu velkou činohru, která má premiéru na přelomu února a března v Benátkách, dále ji hrajeme na jiných blízkých místech (Lysá n.L., Mělník) a obvykle končíme na Pojizerských hrách v Dobrovici.

Historie našeho divadelního souboru:
Aneb jak jsme vlastně vznikli a k Sokolu přišli

Bylo nebylo a není to tak dávno, co jsme spatřili světlo světa - stalo se tak na počátku roku 2004, ale jak bývá zvykem něco tomu předcházelo: 1993: Honza Tichý s rodinou přichází do Benátek nad Jizerou a usazuje se zde

1995: Honza se stává členem místního loutkového divadla - vodí medvěda v Pyšné base a mluví Jeníčka v Perníkové chaloupce

1999: Honza napíše první hru do šuplíku: "Princezna Bára"

2000: Povodeň na Jizeře zaplavuje scénu loutkového divadla, které je několik dní před tím vráceno v restituci. Loutkáři přicházejí o svou stálou scénu.

2002: Honza píše druhou hru do šuplíku: "Čert nebo vodník" a dává dceři Haně přečíst "Princeznu Báru" - ta projeví zájem hrát - na konci roku 2002 se zkouší v sušárně panelového domu.

2003: 2. února 2003 je premiéra dětské činohry "Princezna Bára" v benátecké Záložně sehraná pod Loutkovým divadlem, Honzova žena Dana upraví pohádku Josefa Čapka "Pejsek a kočička hrají divadlo" - kupují se maňásci, loutkáři vyrábí paraván a v dubnu se hraje. Náročnější hra "Čert nebo vodník" se zkouší v Hájence na Okrouhlíku a 16.listopadu shlédne v Záložně na 140 lidí premiéru. Současně dochází k "uměleckému" rozchodu s loutkáři - Honza s dětmi chce jít vlastní cestou a věnovat se více činohře.

Na konci roku 2003 se řeší, jak dál provozovat tuto činnost:
a) zůstat pod loutkáři ? - chybí zázemí a podpora pro tyto aktivity.
b) založit vlastní občanské sdružení ? - moc náročné a nákladné na vstupní kapitál a kde sehnat prostory ?
c) působit jako zájmový kroužek Domu dětí a mládeže Mladá Boleslav ? - přílišné úřadování, nákladné pro děti, obavy ze vztahů s vedením a z rozpadu dětské party.
A tu přichází ona náhoda či boží záměr, chcete-li. V Benátkách nad Jizerou je tou dobou (prosinec 2003) dlouhodobě uzavřena "dolní" pošta a tak všichni musí na "horní" poštu a tam jsou hrozné fronty. Trpělivá manželka ji jde vystát a já zatím bloumám po náměstí až se dobloumám k nástěnce místního Sokola - a to je ten osudový okamžik ! Tady zjišťuji, že pod Sokolem působí i divadelní soubory a napadne mne to zkusit (vždyť prostory určitě mají - např. bývalou saunu). Sokolové mne pozvou, popovídáme si, přijímají nás a od ledna 2004 se již píše historie Sokolského dětského divadla Hvězdička. Budujeme si zázemí, stavíme si vlastní paraván, děláme kulisy, píšeme a zkoušíme další hry.

Repertoár:

Činohry - pohádky

Malé:

Princezna Bára (premiéra 2.2.2003 *)
Autor: J. Tichý, 15 min, dvě jednání. Chasník Honza se nám zakoukal do princezny Durynky a jeho Bára je z toho nešťastná. Kašpárek s pomocí malé lsti a Báry vrátí Honzu zpátky na zem.

Jak byl Honza hluchý (premiéra 30.5. 2004)
Na motivy klasické pohádky zdramatizoval J. Tichý, 15 min., jednoaktovka. Tulák Honza nemůže sehnat nocleh a tak se uchýlí ke lsti - dělá hluchého. Večer vyslechne hovor služebnictva a ráno o tom poví sedlářce.

Kde žije Ježíšek (premiéra 12.12. 2004)
Autor: J.Tichý, 15 min., jednoaktovka. Vedoucí vysílá sokolskou výpravu hledat Ježíška, části výpravy se vrací se Santa Clausem, Dědou Mrázem, finským Joulupukkinem a malým děckem.

Velké:

Čert nebo vodník (premiéra 16.11. 2003 *)
Autor: J. Tichý, 35 min, tři jednání. Ve starém mlejně žijí spolu čert a vodník, kteří mají popletené duše - vodník se bojí vody a čert se v ní tak rád cáká. Kašpárek s pomocí víly Dobromily a zlosti čaroděje Zloboděje vrátí vodníkovi a čertovi jejich vyměněné duše.

Víla na Klapech (premiéra 6.3. 2005)
Na motivy klasické pohádky J.Š. Kubína zdramatizovala D. Tichá, 45 min., 4 jednání. Pohádka o tom, jak v bitvě zraněný chudý chasník k princezně přišel, pak ji ztratil a pak ji s pomocí (nad)přirozených bytostí (Vločky, Bouře a Větru) zase našel.

Začarovaná pohádka (premiéra 26.2.2006)
Autor: Dana a Jan Tichých, 4 jednání, 45 min. Vodník Brčálník a čertík Lucius s dívkou Rozárkou žijí ve starém mlýně pod nadvládou čaroděje Harabuka. Máma vyhání Jiříka do světa, ten na své pouti zachraňuje Kašpárka, zajatého loupežníky: náčelníkem Řimbabou, natvrdlým Halamou a o něco méně natvrdlým Prašivkou. Jiřík s Kašpárkem dojdou ke mlýnu, kde se potkají s Luciusem, Brčálníkem a Rozárkou a definitivně vyřeší problém s Harabukem.

Hříčky pro dospělé (autor Jan Tichý, jednoaktovky 15-20min.) :

Jak Kalousek sehnal brousek - pohádka pro dospělé z prostředí fiktivní továrny líčí, jak je těžké sehnat brousek

Kupec benátecký - hříčka pojatá jako rekonstrukce nalezené hry neznámého autora o kupci cizího původu, který obrací obec naruby, pojatá tak trochu v cimrmanovském duchu.

Maňásci

Pejsek a kočička hrají divadlo (premiéra 27.2. 2004)
Autor J.Čapek, dramatizace D. Tichá, 20 min, jednoaktovka. Pejsek a kočička nemocnému Vašíkovi hrají vymyšlenou a úplně popletenou pohádku.

Prase Rudolf (premiéra 4.4. 2004)
Autor J. Tichý, 20 min, dvě jednání. Chlapec Rudolf se najednou promění v prase, a zase Kašpárek přijde na to, jak ho proměnit zpátky.

Zvířátka na vandru (premiéra 10.10. 2004)
Na motivy klasické pohádky napsali D. a J.Tichých, 25 min, dvě jednání. Zvířátka jsou nespokojena na statku a vydají se do světa, trápí je zima, hlad a ohrožuje vlk. V této těžké chvíli se objeví Kašpárek.

Bolavý zub (premiéra 13.11. 2004)
Autor J.Tichý, 15 min., jednoaktovka. Pohádka o tom, jak starého vlka bolí zub a Kašpárek, Honza a kočka mu pomohou.

*) v roce 2003 jsme působili jako dětská činoherní skupina Loutkového divadla Rolnička

Divadlo v Benátkách nad Jizerou

Historie – ochotníci : publikace Václava Vondry

Publikace popisuje divadelní ochotnictví na území
Dnešních Benátek nad Jizerou od počátků
(první divadelníci působí na zámku a hrají německy),
přes sokolské období přelomu 19. a 20. století a první republiky až po slavnou (poválečnou) éru divadelního
spolku Kvapil, která končí v polovině šedesátých let
20. století.
(možno objednat v Infocentru Benátky:
www.is.benatky.cz )

Tradice ochotničení tedy byla téměř 50 let přerušena

A my dnes znovu začínáme,


Nemáme žádné pedagogické ani umělecké vzdělání, máme zázemí v malých místnostech v suterénu sokolovny, které neumožňuje zkoušení pohybu, a tak si to na velkém jevišti sjedeme tak 2x a pak šup „drze“ na premiéru.

Máme pouze nadšení, děti s komediálními sklony, píšeme si hry převážně sami i s ohledem na to, abychom zapojili co nejvíc dětí.

Město naši činnost podporuje, dokonce máme zpracovanou studii na zkušebnu a malou scénu, která by měla vzniknout rekonstrukcí půdního prostoru.

Snažíme se vystupovat s „velkou“ hrou na více místech, letos jsme se zúčastnili přehlídky Sokolského divadla pro děti v Lázních Toušeni, kde nám byla vytýkána především špatná dramaturgie, nicméně herecké výkony dětí byly chváleny a diváci se smáli a tleskali.

Spolupracujeme s místním hudebníkem Milanem Frumarem (EX 05), který nám složil hudbu ke dvěma činohrám.

Na dvou ročnících Minifestivalu se předvedli ochotníci z Toušeně, Čelákovic, Holých Vrchů, Dobrovice, Neratovic, Sadské a Kralup n.Vlt.

Máme výborné vztahy s dětským souborem Divadýlka na Kopečku z Holých Vrchů, s toušeňskými, dobrovickými a neratovickými ochotníky.

Publikujeme v místním Zpravodaji Benátecka, občas v časopise Sokol, příležitostně si nás všimnou i deníky – Boleslavský deník a Středočeská redakce MF Dnes (okresní stránky MB, NB).

Elektronické informace jsou dostupné na:
www.benatky.cz, (v rubrice – spolky a sport, společenská nabídka), zde jsou dostupné i kompletní Zpravodaje ve formátu pdf.
www.sokolbenatky.cz

zpracoval: Ing. Jan Tichý
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':