Databáze českého amatérského divadla

Texty: HOSKOVCOVÁ, Markéta: Prima Prima sezóna? AS 2004, č. 3, s. 22–26.

Erotické jiskření naopak naplňovalo inscenaci Něco málo z Dekameronu aneb O lásce tak či onak souboru Jesličky Hradec Králové, a to přesto (či proto?), že situace erotických povídek jsou vystavěny s vzácnou jemností a cudností především skrze nápadité použití znaků. Devízami inscenace jsou jistě jednoduchá funkční výprava, dobově stylizované kostýmy a užití živé hudby, ale stojí a padá s hereckými výkony. Herectví souboru je kultivované, přesné, dostatečně živelné, ale vždy (u hlavních postav i chóru) nesmírně soustředěné. Velmi dobrá jevištní řeč je samozřejmostí, herci využívají vlastních fyzických dispozic a precizně používají detaily v hereckém jednání (uhlazení vlasů, pohled, mluva „stranou“ apod.). Umějí pracovat s načasováním gagu a pointy. Soubor stále ještě experimentuje s řazením jednotlivých povídek do gradujícího tvaru, neboť tyto byly nastudovány jako jednotlivá představení a tvoří samostatné uzavřené celky. Ale toto a další drobné výhrady typu ojedinělá nejednotnost v (ne)obutí herců či ne úplně razantně vypálená závěrečná písnička jsou v podstatě prkotiny. Díky Jesličkám a režisérce Emě Zámečníkové za nápaditost, vkus a úžasnou zábavu!
Pokud jsem tak vychválila Dekameron, pak musím dodat, že inscenace téhož souboru poezie beatnické básnířky Wendy Cope Zatracený chlapi je skutečnou perlou. Tři dívky – tři přesně odlišené ženské typy a jediný muž s kytarou. Tři postoje nejen k mužům a lásce, ale k životu vůbec. Dívky krouží kolem sedícího muže a v mnoha variacích se vyznávají ze vztahu k němu. A on povětšinu času zůstává nehybnou ikonou, jež je slovně i fyzicky uctívána, oprašována, atakována, opovrhována… a většinou nezaujata. Klobouk dolů před hereckými výkony všech protagonistek, o muži nemluvě. Ač je na jevišti přítomen spíše jako znak, jeho nehybnost je soustředěná, vnímavá a dopustí-li se mimického výrazu či gesta, je to jemné, přesné a dokonale vypointované. Nemohu pominout pečlivě vystavěný text s jasným dramatickým obloukem a vtipně užitým refrénem. Takže díky všem, kdo jste se na tomhle kousku podíleli za skvostné divadlo!
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':