Databáze českého amatérského divadla

Texty: František Černý: Výpravy nazpět časem, o návštěvě Dolních Stakor, in Tvorba, 1987, č.52

Do časů, kdy divadlo bylo ještě svátkem obce, namnoze i vyvrcholením celoroční kulturní aktivity občanů, dostal jsem se nečekaně počátkem tohoto desetiletí (80. léta 20. stol.). ...Do svátečně upravené obce se scházeli místní lidé a přijížděli přespolní diváci spjatí rodinnými, pracovními či sousedskými vztahy. Ochotnické představení bývá tu tradiční součástí velikonočních setkání. …hráli rolníci, lidé upracovaných rukou, na jevišti postaveném k tomu účelu na kozách v místní hospodě. Uprostřed rampy byla pravá nefalšovaná nápovědní bouda, do níž napovědka musela před představením zalézt po kolenou. Za oponou, zobrazující Čechii, vedoucí pod Řípem šik sedláků a selek v krojích, svítila na jejich hru u stropu po celý večer pouze jediná - odedávna zde zavěšená - žárovka se stínidlem. …v iluzivních malovaných kulisách všichni hráli pěkně. Nic tu nebylo trapného. ...Každý si počínal jak dovedl, nikdo ze sebe nedělal umělce.
O přestávce řízně muzicírovala místní kapela, sedící v sálku za zády diváků. A po představení snad všichni diváci v několika minutách vynesli ze sálu židle, aby se mohlo až do rána tancovat. ...Byla to tradiční slavnost vytvářená pro určitý pevně vymezený kolektiv několika jeho příslušníky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':