Databáze českého amatérského divadla

Texty: 13. října 2006 - slavnostní otevření nového Divadla Horní Počernice

Po náročné rok trvající přestavbě se v pátek 13. října 2006 uskuteční slavnostní otevření nového Divadla Horní Počernice, kterého se zúčastní řada vzácných hostů. Pozván je primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém, zástupci kulturních a společenských institucí z Prahy a Horních Počernic, politici a delegace z obou partnerských měst – francouzského Mions a německého Brunsbüttelu. Tisková konference začne v 11 hodin v prostorách divadelní kavárny, slavnostní přestřižení pásky v 16 a první večerní představení v 19 hodin. Domácí divadelní soubor Právě začínáme uvede v režii Vladimíra Stoklasy přestavení francouzského autora Pierre de Marivaux Hra lásky a náhody, se kterým letos vystoupili na celostátní přehlídce amatérských divadel Jiráskův Hronov. V sobotu 14. října v 10 hod. čeká na malé diváky pohádka Tři princezny na vdávání v podání DS Počerníčci v režii Jany Sůvové, v 15 hodin uvede divadelní soubor Arsenic z francouzského Mions hru Izraela Horovitze s názvem Le premier (První) a večer v 19.30 hod. uvidí diváci herecký koncert Blanky Bohdanové a Josefa Somra ve hře D. L. Coburna The Gin Game. V neděli 15. října v 15 hodin zahrají Počerníčci pohádku Zdeňka Kozáka O cikánské lásce v režii Báry Jelínkové a Saši Ptáčkové, v 19.30 se mohou diváci těšit na bláznivou situační komedii Kena Ludwiga Lo Stupendo v podání DS Právě začínáme pod režijním vedením Jany Sůvové.

Amatérské divadlo má v Horních Počernicích dlouholetou tradici. Od začátku minulého století až do současnosti zde působila celá řada ochotnických souborů, které však neměly stálou scénu. V roce 1970 vybudovala skupina nadšených příznivců divadla v areálu svépravické školy Divadlo v přírodě, kde se každoročně od května do června koná divadelní festival, letos už 36. ročník. V roce 2003 byla uzavřena budova kina a po menších stavebních úpravách přestavěna na divadlo pro dva místní divadelní soubory.
Stavba nového divadla byla zahájena 20. října 2005, kolaudace proběhla 24. srpna 2006 a stavba byla oficiálně ukončena 30. srpna 2006. Hlavním investorem je Městská část Praha 20 – Horní Počernice, generálním dodavatelem firma Sapros, a. s. Náklady na stavbu činily 37 mil. Kč, přestože původní odhad ve výběrovém řízení činil 41 mil. Kč. Autorem studie je ing. arch. Jaroslav Staněk z Atelieru Proex. Velkou zásluhu na tom, že se divadlo stalo prostorem vybízejícím ke hře a provokujícím fantazii, má především autor realizačního projektu interiéru divadla ing. Fedor Rusňak z APS. Veškeré stavební práce, které v objektu probíhaly, byly vedeny tak, aby v kvalitě a termínech vyhověly náročným požadavkům investora i budoucího uživatele. Většina připomínek a podnětů, na jejichž základě se průběžně dotvářela zejména konečná podoba interiéru veřejných prostor divadla, byla nesmírně cenná a prospěšná. Díky promyšlenému koncepčnímu využívání investic doznala budova divadla a její provozní a technické zázemí řady změn. Zcela nový je exteriér i interiér: kavárna, šatny, kulisárna, garderobiérna, kotelna, osvětlovací a audiovizuální technika, vnitřní vybavení a dispoziční řešení zázemí divadla, počítá se i s výstavní činností ve foyeru. K dispozici je 174 míst, čtyři pro invalidy, přístup do divadla i sálu je bezbariérový. Součástí rekonstrukce byla rovněž montáž kompletní jevištní technologie, scénického osvětlení, elektroakustiky a počítačového vybavení. Divadlo tak bude nejen po stránce umělecké, ale také technické patřit k dobře vybaveným scénám v České republice.
Je mnohdy nespravedlivé do mála vět shrnout obětavé úsilí lidí milujících prkna, jež znamenají mnoho odříkání a práci zdarma pro druhé i pro realizaci svých záměrů. Na stavbě pracovalo mnoho lidí, velkou úlohu sehrála podpora místního zastupitelstva a vedení obce, především místostarosty ing. Tomáše Kádnera, který byl společně s ředitelkou divadla Hanou Čížkovou iniciátorem a hlavním motorem celé stavby.
Vedení obce i divadla věří, že se diváci po roční přestávce rádi vrátí, protože pro ně připravuje zajímavá představení a samozřejmě chystá nové premiéry.

Kontakty:

Dana Mojžíšová
605 253 234, Dana.Mojzisova@seznam.cz
Hana Čížková
728 060 800, hcizkova@pocernice.cz
Divadlo Horní Počernice, Votuzská 379/11 (kolmá na hlavní ulici Náchodskou), 193 21 Praha 20 – Horní Počernice
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':