Databáze českého amatérského divadla

Texty: Nejasná zpráva o stavu spisovatelů v Čechách. Josef Šlerka - 8.7.2005

Nejasná zpráva o stavu spisovatelů v Čechách

„Pět samurajů pera“ byl název besedy spisovatelů, která proběhla 5. července v rámci festivalu Šrámkova Sobotka a byla plánovaná jako jeden z vrcholů jeho 49. ročníku. Vrchol to skutečně byl, ovšem těžko říci, zda takový, jaký si organizátoři představovali.

Už samotné složení besedujících mohlo příchozího varovat. Nakonec se tu sešli a pod vedením Jiřího Peňáse diskutovali Jiří Dědeček, Václav Kahuda, Roman Neruda, Pavel Řezníček a Miloš Urban. Obzvlášť přítomnost posledně jmenovaných vyvolávala v zasvěcených očekávání čehosi pikantního. A skandál se skutečně konal. Řezníček, notně posilněný alkoholem, se snažil urazit všechny kolem. Dědeček nasadil vážný tón, který vytvářel patřičný kontrast Kahudově pokusu skutečně reagovat na dotazy publika. Peňás se několikrát oddal samomluvě a Roman Neruda, pravděpodobně jeden z našich nejzajímavějších literárních outsiderů dneška, se náramně bavil. Publiku pomalu docházela trpělivost. V některých momentech tak vše připomínalo spíše Cabaret Voltaire než seriózní debatu. Trápení všech nakonec ukončila děvčata, která pozvala Miloše Urbana na pivo. Společnost se rozpustila a po soboteckých hospodách bylo možno spatřit popíjející spisovatele a básníky ve vášnivé debatě. A jaké poučení z toho plyne? Pro mne osobně potvrzení toho, že spisovatel je tu od psaní a ne od střežení hodnot. Pro jiného možná, že časy kulturní fronty jsou pryč. A tak by se dalo pokračovat. Ostatně, z přiložené MP3 nahrávky můžete posoudit celou akci sami. (Ke stažení: Jiří Peňás, Jiří Dědeček, Václav Kahuda, Roman Neruda, Pavel Řezníček a Miloš Urban - beseda spisovatelů - MP3, 8 MB).

Letošní čtyřicátý devátý ročník „festivalu českého jazyka, řeči a literatury“ – Šrámkovy Sobotky byl po několika letech věnovaných převážně literatuře zasvěcen českému jazyku a řeči. Cyklus přednášek obsahoval témata etymologie, rétoriky, jazykového obrazu světa, češtiny v Americe a jazykové praxe a postupně je představili brněnský profesor Radoslav Večerka a pražští profesor Jiří Kraus, PhDr. Irena Vaňková, profesor Karel Kučera a docent Zdeněk Starý. Z dalších výstupů stálo za pozornost všechno: ať už polyhistor Jakub Hron Metánovský Jana Smolky, koncert souboru neslyšících Tichá hudba, Babiččiny už stopadesátiny, beseda se spisovateli Dědečkem, Kahudou, R. Nerudou, Řezníčkem a Urbanem za konferování Peňásova, den jejich autorských čtení, přednáška Viktora Janiše o překladu komiksu do češtiny nebo prezentace nového měsíčníku pro světovou literaturu Plavu. Večerní divadelní sekce pojala divadelní klasiku českou, a sice Klicperova Hadriána z Římsů, i japonskou – japonské lidové frašky kjógeny, došlo i na moderní drama, ať už V hodině rysa v brněnském provedení nebo v pražském Tracyho tygr. A ještě další koncerty, výstavy, přednášky, výročí Irmy Geisslové, filmy, turnaj ve scrabblu, beseda s jazykovou poradnou, družba s polským městem Sobótka...
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':