Databáze českého amatérského divadla

Texty: 5. mezinárodní loutkový festival, 26. - 28. 9. 2003

Konec září patřil loutkám
Autor: rd
Rok se s rokem sešel a na dveře v Dolní Poustevně už po páté zaklepal mezinárodní loutkový festival. Ve dnech dvacátého šestého až dvacátého osmého září ho nejen v Dolní Poustevně, ale také v některých dalších místech Šluknovska a blízkého německého příhraničí, uspořádal ve spolupráci s městem Dolní Poustevna, Nadací Roberta Bosche, Nadací Život umělce a Ústeckého kraje dolnopoustevenský amatérský loutkový soubor Pomněnka.Maratón celkem dvaadvaceti loutkových představení amatérských, ale i profesionálních loutkových souborů z České republiky, Německa, Polska, Anglie a Ruska začal v pátek dvacátého šestého září odpoledne. Jako první vystoupilo litoměřické Dividlo s klasickou pohádkou o Budulínkovi. Štafetu pak převzalo liberecké Naivní divadlo s představením Kolíbá se Velryba a páteční večer patřil polskému Teátru ognia i papieru. Na programu byla, přímo pod širým nebem u evangelického kostela, zajímavá hra s ohni, plameny a plamínky. V sobotu festival pokračoval celým dnem a stejné to bylo i v neděli. Loutkoherce z Mostu, České Kamenice a Zlína vystřídali kolegové ze Svitav či Hradce Králové. Třídenní loutkové dění zakončila, opět až v neděli odpoledne, klasická pohádka Zvířátka a Petrovští. Malému, ale i velkému obecenstvu ji zahráli členové šluknovského souboru Rolnička. Pokud ovšem chtěli návštěvníci vidět loutková představení anglického souboru Lempen či ruského divadla Skazka, museli se do Dolní Poustevny vypravit v neděli dopoledne. Angličané uvedli hru Duhový les, Rusové zase příběh s názvem Veselý rej.Loutky v Dolní Poustevně ovládly hned několik klasických, ale i zcela neklasických scén. Marionety rozpohybovaly nejen sály loutkového divadla a Národního domu, ale také třeba zahradu dolnopoustevneké mateřské školy či prostranství u evangelického kostela. Loutky se také za diváky, v průběhu jednotlivých festivalových dní, vypravily i do Šluknova, Mikulášovic, Rumburku, stejně jako do Sebnitz či Bad Schandau.Zkrátka a dobře. Pořadatelé v Dolní Poustevně zase odvedli kus poctivé práce a my jim teď můžeme poděkovat za opravdu nevšední kulturní zážitky.


Loutkový festival očima bilance
Autor: rd
Během tří festivalových dní (26. - 28. 9. 2003) odehrály zúčastněné soubory z pěti evropských zemí celkem jedenadvacet představení (v pátek šest, v sobotu deset a v neděli pět) na šesti místech (Dolní Poustevna, Mikulášovice, Šluknov, Rumburk, Sebnitz a Bad Schandau). Vystoupení vidělo na dva tisíce lidí.

Letošní ročník byl plný novinek a překvapení: Poprvé se hrálo pro děti v Mikulášovicích. S netradičním nočním vystoupením přijel polský světoznámý soubor Teatr Ognia i Papieru, který ohňovými symboly ve své hře znázornil boj lidstva se zlem. Soubor Tlupatlapa připravil zase večerní vystoupení Pastýřka. “Šlo o romantický příběh a zážitek se nedá popsat pouhými slovy, ten ještě doznívá. Po velmi dobrém ohlasu s hrou pro dospělé diváky připravíme i pro další ročníky podobné překvapení,” nechala se slyšet Monika Lampová. Pochválila i předvedené výkony anglického divadla Lempen. “Příběh z duhového lesa se střídal s kulisou zoologické zahrady. Technické provedení a výkon hlavního “lidského” představitele byl dokonalý. Povídání o opičákovi a jeho předtuše o zničení krásného tropického pralesa byl dětem jasný i v angličtině ...” Novinkou byl i flašinetář, který po celou dobu trvání festivalu v Dolní Poustevně svou muzikou zval děti i dospělé diváky na každou další pohádku.

A co by to bylo za bilanci bez poděkování? Tady jsou: Poděkování patří dětem, které byly vděčným publikem a živě reagovaly na loutky i nasazení herců. Poděkování patří zaměstnancům městské jídelny i městské ubytovny. Dále organizátoři děkují všem, kteří se na letošním ročníku festivalu podíleli finančně nebo organizačně.

A ještě tři věty Moniky Lampové na závěr. Věta první: “Atmosféra festivalu se líbila i hercům, soudě podle jejich zájmu o účast na dalších ročnících.” Věta druhá: ”Opět se potvrdilo, že loutky a netradiční formy divadla se mohou líbit nejen malým dětem”. Věta třetí: “Tak už se všichni těšíme na šestý ročník
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':