Databáze českého amatérského divadla

Texty: CIHLOVÁ, Hana: Recitátoři v Pardubicích- 21.-26.4.2005

Přehlídky dětských recitátorů Pardubického kraje, kterou ve dnech 21. – 26. dubna 2005 pořádalo oddělení kulturních služeb při Krajské knihovně v Pardubicích, se zúčastnilo celkem 58 dětí. Odborná porota, ve které střídavě zasedli Nina Martínková, Dominika Špalková, Olga Vetešníková, Lída Vlášková, Radka Málková, Zdeněk Rumpík a Petr Kouba, konstatovala, že úroveň soutěže byla tento rok nesmírně vyrovnaná a vysoká. Všichni soutěžící předvedli kvalitní výkony a dokázali tak, že jejich postup do krajského kola byl oprávněný. To také dokazuje, že poroty oblastních kol (v Pardubickém kraji se konají ve všech bývalých okresech), pracovaly opravdu velice zodpovědně a pečlivě.
V I. kategorii se nejvíce líbila bezprostřední vystoupení Dominika Veselého ze ZŠ Sloupnice a Barbory Bobkové z Litomyšle. Zaujali a právem si uznání odvezli i Klára Moskalová (ZŠ Vraclav), Michaela Plocková z České Třebové či Dagmar Drahošová (ZŠ Resslova Hlinsko) a Ondřej Mach z Pardubic.

Ve II. kategorii, kterou porota označila za nejlepší a nejvyrovnanější z celé soutěže, doporučila k postupu Adama Pávka (ZŠ Ústecká Česká Třebová). Přednesl bez přehrávání, osobitě a zcela přirozeně úryvek z Čechurova Maxipsa Fíka. Porota doporučila k postupu i Terezu Schöglovou ze ZUŠ Žamberk,
která zaujala interpretací textu Černý domeček smutku O. Hejné. V této kategorii byla porota opravdu štědrá a ocenila i další recitátory, jejichž výkony byly velmi kvalitní.
Ve III. kategorii postupuje Václav Francouz (ZUŠ Chrudim), který svým výkonem převyšoval ostatní soutěžící. Na postup byl vybrán s textem R. Goscinyho Kouřím. Barbora Šottová (ZUŠ Chrudim) zaujala porotu přednesem textu S. Andrease Napoleon a kožešník. Ocenění získaly též Ema Hrníčková z Pardubic, Alina Kukalová (ZŠ Přelouč) a Petra Vaňousová (ZUŠ Ústí n.Orl.).
Ve IV. kategorii porota doporučila postup již zkušené Kateřině Trunečkové z Chrudimi za velice vyrovnaný výkon v textu Jana Wericha Lev a notes a Haně Kubátové ze ZUŠ Ústí n.Orl., která se líbila s textem Jehana Rictuse Pouťové boudy. Porotu však zaujaly i výkony např. Lenky Marhanové, Jana Kalužného, Kamily Šťastné a Daniela Marvana.
Po předání cen a malé sladké pozornosti od pořadatele pro každého soutěžícího následoval vždy rozborový seminář. Pochopitelně u nižších kategorií si z hodnocení poroty odnášely nejvíce inspirace paní učitelky. Porotci však promlouvali k dětem velmi mile, nešetřili slovy chvály a povzbuzení. U vyšších kategorií bylo hodnocení již adresné. Podle ohlasu všech zúčastněných byla slova poroty přijímána velmi kladně. Porota opravdu měla zájem předat recitátorům své postřehy, návody, slova kritiky byla vždy dobře míněna. Mladí recitátoři a jejich pedagogové snad odjížděli z Pardubic s pocitem, že odvedli dobrý kus práce. Od poroty se jim dostalo když ne přímo pochvaly, tak dobré rady jak v uměleckém přednesu dál. Spokojeni byli i pořadatelé a věří, že další setkání s recitačním mládím bude opět tak milé jako tentokrát.
Hana Cihlová (organizátorka krajské přehlídky v Pardubicích)

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':