Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libochovice, Tlustý, Jaromír: 20 let souboru 1946, čl.

80 let "Scény" - Oslavy 20. let v roce

Osmdesátiletá dáma „Scéna“ slaví. Není to poprvé a doufejme, že nikoli naposled, kdy se její příznivci a přátelé
sešli, aby její narozeniny náležitě a především divadelně, jak se na ochotníky sluší, oslavili. Stejně jako letos, tak i před šedesáti lety, v roce 1946, se slavilo. Tehdy to samozřejmě bylo dvacet let a někteří gratulanti byli ti, kteří oslavenkyni pomáhali v roce 1926 na svět.
Slavilo se v možná netradičním čase, a to v čase Vánoc. Oslavy zahájila slavnostní valná hromada konaná 25. prosince 1946. Úvodního slavnostního slova se ujal předseda „Scény“ Karel Vyskočil. Po něm pak přednesl Lotar Sedlák jednatelskou zprávu popisující a rekapitulující právě uplynulých dvacet let. Slavnostní ráz schůze byl podtržen recitací básně, jíž pro tuto příležitost napsal Jaroslav Křenek a přednesla Vlasta Plecháčková. Slavnostní valná hromada poté vyvrcholila jmenováním Václava Cimrmana čestným členem „Scény“ in memoriam.
Druhý den, 26. prosince 1946, se konalo slavnostní divadelní představení, hra Maurice Maeterlinga „Stilmondský starosta“ (režie Josef Miler, scéna Techod), jíž předcházela slavnostní řeč Jana Kopty.
Výročí dvaceti let „Scény“ připomínala také výstava, jež se konala v sále U Černého orla, na níž byly vystaveny fotografie, plakáty, články a programy. Jak kronikář Lotar Sedlák poznamenal ve své kronice, výstavu doprovázela „beseda, která byla opravdu velice pěkná a srdečná a postupně se jí účastnili všichni přítomní i hosté, kteří se sem k tomu účelu sjeli“.
Oslavy dvaceti let „Scény“ byly završeny poutí k hrobům zemřelých a umučených členů. Připomeňme si i dnes ty, jejichž odvaha vzdorovat okupační německé moci skončila za druhé světové války jejich smrtí. Byli to: J. Rulf, H. Rezek, J. Pata, J. Racek, M. Lukeš a J. Horyna. Čest jejich památce!

Navzdory skutečnosti, že na předchozí otázky nedošly žádné odpovědi, dovolte, abychom Vám položili otázku další. Její zodpovězení však již nebude nijak odměněno. Bude to jen zkouška znalostí z historie „Scény“.
Po druhé světové válce nevystupovala „Scéna“ pod dosavadním jménem Sdružení přátel umění Scéna v Libochovicích, ale jako:
a) Ochotnický soubor Scéna z Libochovic
b) Divadelní soubor „Scéna“ SZK ROH Libochovice
c) Amatérský divadelní spolek „Scéna“ Libochovice

Správná odpověď na předchozí otázku bylo a) Ženitba. Tato hra Nikolaje Vasilijeviče Gogola byla první hrou hranou po skončení druhé světové války. Režie se tehdy ujal Otakar Špecinger a hra měla premiéru 21. července 1945.

Za Divadelní spolek Scéna Libochovice Jaromír Tlustý

Libochovické noviny, roč. 2007, čís. 11, s. 5
http://www.libochovice.cz/ln/art_pub_detail.asp?art_ID=845
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':